Podziel się:

Zapoznaj się z historią pałacu w Kończewie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Kończewie. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Pierwsza wzmianka o Kończewie (Kunsow) pochodzi z 1301 roku. Wtedy jako właściciela wymienia się wicehrabiego Mathäusa z powiatu Schlawe. Od 1393 roku w posiadaniu majątku byli Laurenz i Derseke Koske, którzy są uważani za przodków rodu von Zitzewitz. W XV wieku w Kończewie rezydowała rodzina von Massow. W 1804 roku właścicielem wsi był Franz Georg von Kleist, od którego w 1861 roku nabył ją K. von Mateuffel za 93 tysiące talarów. W XIX wieku Kończewo weszło w posiadanie mieszczańskiej rodziny Siemers i pozostało w ich rękach do 1945 roku. W 1884 roku właścicielem z tego rodu był kapitan Siemers, później w 1928 roku Hans Siemers, a ostatnim właścicielem był Hans Joachim Siemers.

Znajdujący się w Kończewie eklektyczny pałac został wybudowany w poł. XIX w. Usadowiony jest on na niewielkim wzniesieniu oraz otoczony z trzech stron parkiem krajobrazowym. Pałac został zbudowany z cegły, na planie prostokąta z ryzalitami od strony północno-wschodniej i południowo-wschodniej. Jest to budynek jednokondygnacyjny z kwadratową wieżą i rozległą salą reprezentacyjną pokrytą pięciospadowym dachem. Z dawnego wystroju pałacu zachowała się stolarka drzwiowa oraz okienna a także dekoracje stiukowe na sufitach.

Przed wybuchem II wojny światowej w pałacu mieścił się urząd stanu cywilnego.
Miejscowość Kończewo zostało zajęte przez Armię Czerwoną 7 marca 1945 r. W okresie PRL-u majątek stał się częścią PGR-u. Obecnie obiekt jest w rękach prywatnych.

Ciekawostki

Z Kończewa w 1807 roku wyruszyły wojska generała Kazimierza Sokołowskiego na pomoc generałowi Trzebuchowskiemu, który miał zdobyć Słupsk.

Źródła wiedzy
  • F. Mamuszka, J. Stabkeiwicz, Zabytki powiatu słupskiego, Tom XVIII, Poznań-Słupsk 1962.
  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989, S. 673–675.
  • E. Wiązowski, Pałac w Kończewie, Kobylnica 1995.
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • M. Mazur, H. Soja, Ziemia Słupska - dzieje i kultura: objaśnienia do mapy etnograficzno-historycznej powiatu słupskiego, Słupsk 2003.
  • Rejestr zabytków nieruchomych, stan na 01-09-2016.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia wykonano 01.05.2018 r. + zdjęcie z drona Cezary Skowroński, marzec 2020 r. i  13 luty 2021 r.(udostępniono za zgodą autora).