Dwory i Pałace Polski: pałac Wolinia I historia i właściciele
Podziel się:

Pałac w Wolinii

Poznaj niezwykłą historię pałacu w Wolinii.

 • pałac w Wolinii

  www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

 • pałac w Wolinii

  www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

 • pałac w Wolinii

  www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

Zapoznaj się z historią pałacu w Wolinii

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Wolinii. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś Wolinia (niem. Wollin) wzmiankowana była po raz pierwszy w 1313 r. Dobra wolińskie od 1457 do 1888 r. należały do rodu von Puttkamer. Następnie przeszły w ręce rodu Filipa von Braunschweiga z Podola Wielkiego i pozostały w rodzinie do 1945 r. Po II wojnie światowej majątek należał do PGR Pobłocie, a pałac nie był zamieszkany.

Budowa zespołu pałacowo-parkowego rozpoczęła się w XV w. W II poł. XVIII w. pałac został przebudowany i uzyskał formę zbliżoną do współczesnej. Pałac składa się z budynku głównego i dwóch symetrycznie rozmieszczonych parterowych skrzydeł bocznych zwieńczonych szczytami o rokokowej dekoracji. Ogród otaczający pałac został założony na wzór francuski. W pobliżu pałacu zachowały się do dziś ruiny neogotyckiego grobowca dawnych właścicieli.

Obecnie pałac jest wystawiony na sprzedaż.

Źródła wiedzy
 • M. Mazur, H. Soja, Ziemia Słupska - dzieje i kultura: objaśnienia do mapy etnograficzno-historycznej powiatu słupskiego, Słupsk 2003.
 • Rejestr Zabytków Nieruchomych, stan na 01-09-2016.
 • www.muzeumkluki.pl 

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski (udostępniono za zgodą autora).