Twój koszyk jest pusty

Pałac w Klęcinie 1911 Pałac w Klęcinie 1911

Pałac w Klęcinie, 1911

Udostępnił: Karl Friedrich Schwirz / Deutschalnd
Pałac w Klęcinie 1932 Pałac w Klęcinie 1932

Pałac w Klęcinie, 1932

Park popałacowy w Klęcinie widok na górny taras - miejsce po rozebranym pałacu, 1979 Park popałacowy w Klęcinie widok na górny taras - miejsce po rozebranym pałacu, 1979

Park popałacowy w Klęcinie, widok na górny taras - miejsce po rozebranym pałacu, 1979

Autorka: J. Kurowska, Ewidencja parkowa
Park popałacowy w Klęcinie widok na schody parkowe na zboczach tarasów, 1979 Park popałacowy w Klęcinie widok na schody parkowe na zboczach tarasów, 1979

Park popałacowy w Klęcinie widok na schody parkowe na zboczach tarasów, 1979

Autorka: J. Kurowska, Ewidencja parkowa
Park popałacowy w Klęcinie widok fragment alei wiązowej, 1979 Park popałacowy w Klęcinie widok fragment alei wiązowej, 1979

Park popałacowy w Klęcinie widok fragment alei wiązowej, 1979

Autorka: J. Kurowska, Ewidencja parkowa

Pałac w Klęcinie

Pałac w Klęcinie 1932

Wolne Forum Gdańsk, 1932 r.

Zapoznaj się z historią pałacu w Klęcinie

Przeczytaj więcej informacji pałacu w Klęcinie. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Klęcino było lennem rodu von Lettow. Pozostawało w rękach tego rodu do końca XIX w. Z 1523 r. pochodzi zapis „„Mickes Lettow tho Klenzin”.

Pałac Lettowowie wybudowali w XVII w.

W 1717 r. jako właściciela Klęcina wymienia się starostę Clausa Heinricha von Lettow. W 1884 r. właścicielem jest B. von Lettow-Vorbeck, a w 1893 r. K. von Lettow-Vorbeck.

W 1910 roku Klęcino kupił Wilhelm von Krockow z Rumska z linii Krockow-Ossecken . W 1928 r. właścicielem był Otto Christoph von Wickeran Graf von Krockow. Otto zmarł w 1928 r. pozostawiając czwórkę dzieci: w tym urodzonych w Rumsku Libussę (1916) i Christiana (urodzonego w 1927 roku). Pozostali dwaj bracia Christiana i Libussy polegli w trakcie II wojny światowej. Klaus-Wilhelm został zabity we wrześniu 1939 r. pod Warszawą, a Hans-Kaspar zmarł w 1945 r.

Christian Graf von Krockow był niemieckim politologiem, historykiem, pisarzem i publicystą. Jako jedyny z trzech braci przeżył wojnę. W latach 1947-1954, po ucieczce do Hamburga, studiował socjologią, filozofię i prawo publiczne na uniwerystecie w Getyndze, Saarbrucken oraz we Frankfurcie n/Menem. Opublikował biografię cesarzy- Fryderyka II i Wilhelma II oraz Clausa von Stauffenberga. Był podobnie jak hrabina Marion von Doenhoff jednym z pionierów pojednania z Polską. Christian Graf von Krockow jest autorem książki „Czas kobiet. Wspomnienia z Pomorza 1944-1947 według relacji Libussy Fritz-Krockow”. Jest to jego pierwsze dzieło przetłumaczone na język polski.

Ostatnią właścicielką Klęcina była hrabina Libussa von Krockow.

Legenda o skarbie ukrytym w klęcińskim dworze

Dwór w Klęcinie został zbudowany na początku XVII w. Opuszczono go w 1934 r. Istnieje legenda mówiąca o tym, że w 1944 r. w piwnicy znaleziono skarb, który był ukryty za zamurowanymi drzwiami w dwóch skrzydłach, które częściowo były zanurzone w wodach gruntowych i przykryte grubą warstwą kurzu. Skarb zniknął w 1945 r. Przez 300 lat we wsi z pokolenia na pokolenie, chłopi i ludzie związani z majątkiem mówili o zakopanym skarbie. Wielu domyślało się gdzie mógł zostać ukryty, ponieważ był podpiwniczony tylko w niewielkiej części co było dość niespotykane. Przypuszczalnie właściciele majątku mogli ukryć swoje dobra podczas wojny trzydziestoletniej. Być może musieli uciekać, a doścignęli ich gdzieś i zabili żołnierze szwedzcy.

Źródła wiedzy
  • Świetlicka, Alicja; Wisławska, Elżbieta, Słownik historyczny miast i wsi województwa słupskiego : przewodnik bibliograficzny, Słupsk 1998.
  • Ewidencja parkowa, www.zabytek.pl
  • www.wolneforumgdansk.pl
  • Informacje z archiwalnej strony www.powiatslupsk.info
  • Ewa Terling-Śledź, Herstory Libussy Fritz-Krockow spisana przez Christiana Grafa von Krockow [w:] Polish Biographical Studies, 2022, dostęp online

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Gminna ewidencja zabytków:
Park pałacowy (obecnie wiejski) drzewostan pomnikowy, I poł. XIX w. [7,55ha]
Stan zachowania:
Nieistniejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.