Twój koszyk jest pusty

Dwór w Równie

  • Dwór w Równie 1978

    Ewidencja parkowa, www.zabytek.pl, 1978

Zapoznaj się z historią dworu w Równie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Równie. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi Równo pochodzi z 1282 r. Z tego roku pochodzi dokument wystawiony przez księcia pomorskiego Mszczuja II (Mściwoja II), w którym potwierdził nadania swego ojca Świętopełka II dla kościoła św. Stanisława w Gardnie. Wymieniono wówczas Roune - nie wiadomo dokładnie, czy chodziło o Równo.

W XV w. Równo wraz z Rumskiem i Sidłoniami były lennem rodu von Stojentin. W 1484 r. Równo należało do Pavla (Pawła) Rexina. Na początku XVII wieku wieś stanowiła majątek rodu Podewils.

W 1717 r. właścicielami wsi są Decanus Casp. Otto von Podewils i Casp. Peter Eggerd von Woitke.

W 1731 r. Otto Christoph von Podewils podzielił majątek. Równo przekazał swojej córce, która wyszła za mąż za kapitana Ludwika Fryderyka Marschalla von Bieberstein i w 1731 r. wniosła Równo jako wiano do majątku swojego męża. W 1770 r. właścicielem był ich syn, kapitan Christian Adam Marschall von Bieberstein.

W 1803 roku wieś kupili dwaj bracia von Krockow z Rumska: Ernst August Christoph Heinrich i Ernst Wilhelm Friedrich Albrecht. Od tej pory aż do końca II wojny światowej dobra te należą do tej rodziny. Ostatnimi właścicielami majątku byli kolejno: Wilhelm von Krockow, hrabiostwo Otto Christoph von der Wickerau (zmarły w 1928) i jego syn Klaus Wilhelm (zmarły w X.1939), Hans-Kasper (zmarły w X.1941) oraz Christian z domu Wickerau, hrabia von Krockow.

Przypuszczalnie założenie parku w połowie XIX w. należy łączyć z wybudowaniem nowego dworu, który został usytuowany ok. 100 metrów od poprzedniego. Właścicielem majątku był wówczas von Krockow.

Dwór w Równie został rozebrany w latach 70-tych/ 80-tych XX w.

Źródła wiedzy
  • Świetlicka, Alicja; Wisławska, Elżbieta, Słownik historyczny miast i wsi województwa słupskiego : przewodnik bibliograficzny, Słupsk 1998.
  • Ewidencja parkowa, www.zabytek.pl
  • Informacje z archiwalnej strony www.powiatslupsk.info
  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989, S. 829–832

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

Polecane publikacje z naszej księgarni:
50,00
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Gminna ewidencja zabytków:
park (park dworski z II poł. XVIII w.)
Stan zachowania:
Nieistniejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.