Twój koszyk jest pusty

Dwór w Dargolezie

Dwór w Dargolezie 1997

Joanna Skworz, Karta Biała, 1997, www.zabytek.pl

Dwór w Dargolezie 1997

Joanna Skworz, Karta Biała, 1997, www.zabytek.pl

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat słupski, gmina Główczyce

Rodzaj obiektu:
Dwór
Gminna ewidencja zabytków:
zespół folwarczny: stodoła, obora, stajnia, chlewnia, spichlerz, dom pracowników folwarcznych, dom pracowników cegielni
Zastosowanie:
dwór przekształcony na mieszkania, zatracił pierwotny wygląd

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Dargolezie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Dargolezie. Miłego czytania!

Historia

Do 1487 r. Dargoleza była własnością Tetzlawa Damerow. Później stanowiła lenno rodu von Podewils. Od 1535 r. do końca XVII w. było z kolei lennem rodu von Zastrow.

Na początku XVIII w. majątek kupił minister państwa i nadprezydent Caspar Otto von Massow. W 1736 r. Dargoleza przechodzi na własność Joachima Ewalda von Massow. W 1768 r. dobra dziedziczy jego syn, Carla von Massow. Ten sprzedał majątek w 1777 r. Mortizowi Heinrichowi von Weiher.

W 1796 r. Dargoleza i pobliskie Cecenowo przeszło poprzez małżeństwo Dorothey Charlotty von Weiher (córki Moritza Heinricha von Weihera) w posiadanie Caspra wilhelma von Zitzewitz. W rękach tego rodu majątek pozostał do 1945 r.

W 1823 r. wymienia się Wilhelma von Zitzewitz, który w wyniku uwłaszczenia chłopów przyjął od nich odszkodowania w ziemi i częściowo w rencie.

1796 rok - Dargoleza i Cecenowo przeszły we władanie rodziny von Zitzewitz - Caspar Wilhelm von Zitzewitz ożenił się z córką Moritza Heinricha von Weyhera - Dorotheą-Charlottą.

Na początku XX w. właścicielem Dargolezy, Cecenowa i Przebędowa był hrabia Wilhelm von Zitzewitz, członek królewskiej Izby Panów. Przekazał on swój majątek w 1918 r. swojemu synowi, Wilhelmowi Siegfridowi. Był on ostatnim przedwojennym właścicielem Dargolezy. Mieszkał w Cecenowie do 1925 r. Z kolei w Dargolezie mieszkał zarządca majątku.

W latach 30-tych XX w. w majątku uprawiano zboża, ziemniaki, len i konopie. Hodowane sadzeniaki ziemniaków wysyłano do Hiszpanii. Gospodarstwo było naprawdę na wysokim poziomie i było dobrze zmechanizowane.

Po II wojnie światowej majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa Polskiego. Utworzono w nim PGR. Po 1990 r. dawny PGR został przejęty przez Agencję Własności Państwa Polskiego i wydzierżawiony osobie prywatnej.

Dwór został wybudowany w I poł. XIX w. Po zakończeniu II wojny światowej został przekształcony na wielorodzinny dom mieszkalny.

Źródła wiedzy
  • Świetlicka, Alicja; Wisławska, Elżbieta, Słownik historyczny miast i wsi województwa słupskiego : przewodnik bibliograficzny, Słupsk 1998.
  • Informacje z archiwalnej strony www.powiatslupsk.info
  • Joanna Skworz, Karta Biała, 1997, www.zabytek.pl
  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989, S. 1006–1008

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.