Twój koszyk jest pusty

Pałac w Poganicach

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat słupski, gmina Potęgowo

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna, wystawiony na sprzedaż

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Poganicach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Poganicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Poganice to stare lenno rodu von Grumbkow. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1451 r., z czasów panowania księcia pomorskiego Eryka. Potwierdzenie przynależności Poganic do rodu von Grumbkow zawarte zostało jeszcze w spisach dóbr z: 1554, 1575, 1608, 1618 i 1621 r.

W XVII w. majątek na krótko przeszedł na własność rodziny von Pirch. Na dłużej w ich posiadaniu znalazł się dopiero w XVIII w. W 1693 r. po śmierci Joachima Ernsta von Grumbkow, majątek odziedziczył jego syn – Filip Otto von Grumbkow. Ten z kolei w 1706 r. sprzedał je Clausowi Curthowi (Curtowi) von Pirch za 3000 talarów.

W 1717 r. jako właściciela nadal wymienia się Clausa Curtha von Pirch. W tym czasie w majątku zamieszkiwało osiem rodzin chłopskich. W 1804 r. kolejnym właścicielem był Hans Felix von Pirch.

W 1825 r. Poganice przeszły na własność rodziny Rieck, a później Rieck-Eggebert.

W 1854 r. Alexander Post ożenił się z wdową po Hermanie Rieck, Elisą. Po jej śmierci majątek przeszedł na własność syna Elisy z pierwszego małżeństwa, Ericha Rieck-Eggebert. Po jego śmierci w 1931 r. wieś odziedziczył jego syn, również Erich.

Erich Rieck-Eggebert senior podjął się przebudowy i rozbudowy całego założenia dworskiego. Pałac został wybudowany ok. 1906 r. Podobno data ta widniała na chorągiewce wieży. Pałac został wybudowany w formie eklektycznej wilii podmiejskiej. Fragmenty architektoniczne pałacu nawiązują do budownictwa szachulcowego. Erich Rieck-Eggebert założył także park krajobrazowy, który w naturalny sposób łączył się z lasem.

Po zakończeniu II wojny światowej przez dwa lata w pałacu stacjonowały wojska radzieckie. Na szczęście oszczędzili pałac. W 1947 r. majątek przejął PGR. W pałacu mieściły się biura Zakładu Rolnego oraz mieszkania pracowników. Lasy, które do 1945 r. wchodził w skład zespołu folwarcznego przejęło Nadleśnictwo w Łupawie. Na początku lat 70-tych w pałacowych pomieszczeniach można było podziwiać ostatnie elementy dawnego wystroju. Na parterze znajdowała się sala balowa. Z czasem wszystkie elementy zaczęły znikać w tajemniczych okolicznościach. Drewnie elementy zostały pomalowane farbą olejną w brązowym i beżowym kolorze. W latach 80-tych w pałacu mieściły się biura Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego. Dzięki temu obiekt był w miarę potrzeb remontowany.

Dnia 27 lipca 1992 r. majątek przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Nastąpiła likwidacja zakładu. Mieszkańcy opuścili pałac, który zaczął popadać w ruinę. Jednak to nie czas wpłynął na zrujnowanie pałacu, a ludzie. Sukcesywnie zaczęto wyrywać instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną. Zrywano także podłogi i terakotę. Pałac został częściowo pozbawiony drzwi oraz okien jak i dachu. To wszystko sprawiło, że pałac zaczął coraz bardziej niszczeć. Ze względów bezpieczeństwa w planie było jego zburzenie. Sytuacja zmieniła się w 2001 r., kiedy pałac kupiła Pani Lucyna Dziecielska, która prowadziła w Wejherowie i na terenie Niemiec Biuro Podróży oraz Przedsiębiorstwo Transportowe. Pani Lucyna dla ratowania zabytku poświęciła cały swój majątek. Pałac nazwała „Monbijou” (w języku francuskich słowo to oznacza klejnot). W pałacu na drugim piętrze mieściły się apartamenty dla gości. Niestety obecnie pałac wystawiony jest na sprzedaż.

Wirtualny spacer po pałacu

Rafał Czyfał, wirtualny spacer po pałacu, dostępny jest w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej:

Pałac Monbijou w Poganicach

Źródła wiedzy
  • Piotr Konarski, Dolina Łupawy. Rys Geograficzny i ślady kulturowe [w:] Materiały do Poznania Regionalizmu Słupskiego. T. 6, Zbiór materiałów konferencyjnych spotkania pt. "Do czego jest nam potrzebny regionalizm" z dnia 11 września 2002 r. w Słupsku oraz opracowania socjologiczno-regionalistyczne, Słupsk 2003.
  • Alicja Świetlicka, Słownik historyczny miast i wsi województwa słupskiego : przewodnik bibliograficzny, Słupsk 1998
  • Dorota Cieślik, Karta Biała, 1995, www.zabytek.pl
  • Leszek Godzieba, Karta Biała, 1997, www.zabytek.pl
  • Danuta Sroka, Narodziny „Monbijou” [w:] Zbliżenia : dwutygodnik regionalny, nr 5, Słupsk 2008.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Włodzimierz Jacek Adamski, www.zamki.rotmanka.com (udostępniono za zgodą autora).

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.