Dwory i Pałace Polski: pałac Karżnica I historia i właściciele
Podziel się:

Pałac w Karżnicy

Poznaj historię pałacu w Karżnicy.

  • pałac w Karżnicy

    www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

  • pałac w Karżnicy

    www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

Zapoznaj się z historią pałacu w Karżnicy

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Karżnicy. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W latach 1531-1724 Karżnica była w posiadaniu rodu von Chorken. Dokumenty z lat 1575, 1601 i 1605 wymieniają ród von Tessen jako właścicieli. Po śmierci Schwantesa von Tessen majątek przeszedł na własność księżnej Erdmut i rodziny von Chorken. Majątek był w posiadaniu księżnej do 1650 roku. W 1717 roku Karżnicą zarządzali bracia Kaspr i Jan Fryderyk von Grocken. W 1724 r. majątek należał do rodu von Grumbkow. Kolejnym właścicielem w 1733 roku został minister Philipp Otto von Grumbkow, który sprzedał majątek Joachimowi Ehrenreichowi von Kettelhack. Od niego dobra nabyła rodzina von Kleist. W 1803 roku majątkiem zarządzał ród von Krockow. Od 1855 roku właścicielami była rodzina von Wedel, potem zaś Aleksander von Livonius i jego syn Artur. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami była rodzina Lehmanów. Jako właścicieli Karżnicy wymienia się również Puttkamerów. To oni w II połowie XIX wieku wybudowali pałac.

W latach 90-tych XX wieku pałac był własnością Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie należy do Agencji Nieruchomości Rolnych. W 2010 roku w pałacu został przeprowadzony remont.

Źródła wiedzy
  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989, S. 797–800.
    Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik
  • Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski (udostępniono za zgodą autora).