Twój koszyk jest pusty

Majątek w Warciminie

mapa majątku Varzmin
11822169 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wsch. (Ostdeutschland) /1870 - 1945/

Zapoznaj się z historią majątku w Warciminie

Przeczytaj więcej informacji o majątku w Warciminie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Początki wsi Warcimino (niem. Varzmin) sięgają 1480 roku, kiedy to była własnością rodu von Grumbkow.

Warcino składało się niegdyś z dwóch części A i B. Już w 1493 roku Warcino A przeszło na własność rodziny von Plumpen. W 1648 roku Peter von Plumpen sprzedał swój udział w drodze dziedziczenia za 1117 guldenów dworzaninowi książęcemu Marcusowi von Böhn (1605-1669). Był on synem Michaela von Böhn i Margarethe von Puttkammer. Marcus ożenił się z Reginą von Kleist (1615-1661) i miał dwie córki: Annę i Ernestine. W 1687 roku Tajny Radca Stanu i Wojny Joachim Ernst von Grumbkow kupił część majątku za 7.000 guldenów od spadkobierców Marcusa von Böhn (Franz Felix, Michael Bernd i Claus Dietrich von Böhn oraz jego zięciowie Hans von Hagen i Paul von Woyen). W 1680 roku kupił kolejne części od właścicieli lub spadkobierców rodziny von Pavel, a także od rodziny von Stojentin.

Po śmierci Joachima Ernsta von Grumbkow majątek przeszedł na wdowę Friederikę von Podewils, z domu von Grumbkow i tym samym stał się częścią kompleksu Lupow. Była ona żoną Carla Alexandra von Podewils, który zmarł w 1778 roku. Friedrich Wilhelm von Grumbkow bezskutecznie próbował zakwestionować przekazanie spadku wdowie Friederike von Podewils, z domu von Grumbkow (zgodnie z wyrokiem sądu z 29 grudnia 1779 roku).

Friederike von Podewils zmarła w 1806 roku. Już w 1800 roku przekazała ona majątek swoim dwóm córkom. W 1805 roku uzgodniły one, że cały majątek przejdzie w posiadanie Albertyny Friederike Sophie von Podewils. W 1790 roku wyszła ona za mąż za Ernsta Friedricha Otto von Bonin i w ten sposób dawny majątek Grumbkow ostatecznie przeszedł w ręce rodziny von Bonin. Po jej śmierci w 1818 roku spadek przejął jej mąż. W 1827 roku rodzinny spadek przejął syn Otto Heinrich Ferdinand von Bonin, który zmarł w 1862 roku. Ponieważ pozostawał bezdzietny, chciał ustanowić na majątku prawo do dziedziczenia. Oznaczało to, że nieruchomość pozostanie w przyszłości własnością rodziny z częścią związaną (górną nieruchomością). Jednocześnie stworzyłoby to prawo użytkowania, które byłoby dostępne tylko dla jednego członka rodziny. W 1855 roku cały kompleks dóbr Lupow, do którego należał również Warcimino, stał się faktycznie majątkiem uwłaszczonym. Ernst von Bonin zmarł w 1931 roku jako ostatni majorat.

Jak już wcześniej wspomniałam Warcino składało się niegdyś z dwóch części A i B. Nie udało się ustalić kiedy i dlaczego wieś została podzielona. W 1576 roku majątek przeszedł w ręce rodziny von Pavel (Pawel), a następnie pozostał w posiadaniu wdowy von Pawel. Według Brüggemanna niewielki folwark na uboczu należał do Varzmina B. W jego skład wchodziło również dwóch Büdnerów (robotników rolnych) oraz chałupy położone na Feldmarku. W tym czasie majątek był w rękach wdowy po Pawle.

Źródła wiedzy

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Nieznany
Stan zachowania:
Nieznany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.