Dwory i Pałace Polski: dwór Czerwieniec I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Czerwieńcu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Czerwieńcu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze wzmianki o Czerwieńcu pochodzą z początku XVI wieku W 1518 roku książę Bogusław X z pomorskiej dynastii Gryfitów podarował majątek rodzinie von Stojentin jako lenno. W 1683 roku wdowa po Peterze Otto von Stojentin sprzedała majątek Gneomarowi Reinholdowi von Hoym. On z kolei w 1727 roku sprzedał majątek dowódcy Heinrichowi Wilhelmowi von Somnitzowi wraz z częścią Nieckowa. W 1736 roku Martin i Ernst Bogusław von Wobeser zakupili Czerwieniec oraz Nieckowo. Następnie Czerwieniec przeszedł w posiadanie hrabiów von Münchow. Do 1804 roku dobra należały do rodziny von Schlieffen, a następnie von Weiher, von Buylin i Rudolfa von Norm. W 1847 roku majątek został zakupiony przez pana Cranera. Później właściciele często się zmieniali, aż do 1924 roku kiedy majątek przejęła Pomorska Spółka Ziemska.

Dwór zbudowany został w XIX wieku w stylu klasycystycznym. Został on wymurowany z cegły i kamienia łamanego, jako budynek parterowy, na planie prostokąta z bocznymi ryzalitami i pokryty dachem dwuspadowym z systemem lukarn. Z dawnego wyposażenia dworu nie zachowało się nic, a jego układ wewnętrzny został całkowicie zmieniony.

Źródła wiedzy
  • Ludwig Wilhelm Brüggemann: Ausführliche Beschreibung des gegenwärtigen Zustandes des Königl. Preußischen Herzogtums Vor- und Hinterpommern. Teil II, Band 2, Stettin 1784, S. 1022, Nr. 161.
  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989, S. 858–861.
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • M. Mazur, H. Soja, Ziemia słupska - dzieje i kultura : objaśnienia do mapy etnograficzno-historycznej powiatu słupskiego, Słupsk 2003.
  • Program opieki nad zabytkami powiatu słupskiego na lata 2009 - 2012.
  • Rejest zabytków nieruchomych, stan na 01-09-2016.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: Michał Piotrowski, 2021 r. (udostępniono zaz zgodą autora).