Dwory i Pałace Polski: pałac Głuszyno I historia i właściciele
Podziel się:

Pałac w Głuszynie

Poznaj niezwykłą historię pałacu w Głuszynie.

 • pałac w Głuszynie widok od frontu

  www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

 • pałac w Głuszynie widok z boku

  www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

 • pałac w Głuszynie widok z boku

  www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

Zapoznaj się z historią pałacu w Głuszynie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Głuszynie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Według historii rodu von Rexin Głuszyno należało do nich od 1482 roku. W 1523 roku wieś została sprzedana Joachimowi Ernstowi von Grumbkow. Później jednym z najważniejszych właścicieli był pruski minister stanu Philipp Otto von Grumbkow. Jego następcą w 1706 roku został członek rodu von Somnitz, a po nim Georg Dietrich von Puttkamer, Kameke i Pirch. Inne źródła podają, że w 1717 roku właścicielem majątku był Peter Christoph von Somnitz. W 1804 roku właścicielem majątku był Hauptmann von Paris, a od 1807 Schulz. Potem w 1893 r. dobra nabył Heinemann, a po nim w 1910 roku Erich Rieck-Eggebert. W 1854 roku dobra zakupił August Ferdinand Neitzke za 69 tysięcy talarów. Od 1928 roku właścicielami Głuszyna byli Harry (Henryk) i Anna Pollau (Pollman). W niektórych źródłach są oni wymieniani jako ostatni właściciele majątku, jednak ich córka Ingeborg w 1930 roku wyszła za mąż za Ericha Rieck-Eggebert. Tym samym w 1931 roku stał się on ostatnim przedwojennym właścicielem Głuszyna.

Pałac został wybudowany ok. 1926 r. w stylu neoklasycystycznym, na fundamentach XIX-wiecznego dworu - pozostała po nim klatka schodowa we wschodnim skrzydle. Budynek został wzniesiony na fundamencie kamiennym, na planie wydłużonego prostokąta. Jest okazały, dwukondygnacyjny i nakryty czterospadowym dachem łamanym. Z dawnego wyposażenia pałacu zachował się kominek i witraż pochodzący z czasów budowy pałacu.

Źródła wiedzy
 • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989, S. 528–530.
 • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
 • M. Mazur, H. Soja, Ziemia Słupska - dzieje i kultura: objaśnienia do mapy etnograficzno-historycznej powiatu słupskiego, Słupsk 2003.
 • Program opieki nad zabytkami powiatu słupskiego na lata 2009 - 2012.
 • Rejest Zabytków Nieruchomych, stan na 01-09-2016.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski (udostępniono za zgodą autora).