Dwory i Pałace Polski: pałac Grąbkowo I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią pałacu w Grąbkowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Grąbkowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze wzmianki o Grąbkowie pochodzą z okresu panowania księcia pomorskiego Ericha (Eryk Pomorski), który wspierał wieś wraz z właścicielami Grumbkowa, Runowa, Żychliny i Roganic. Póżniej właścicielem był Klaus von Massow, który sprzedał Grąbkowo wraz z Żychliną w 1529 roku Michaelowi von Boehnowi. W 1679 roku nowym właścicielem majątku został Joachim Ernst von Grumbkow. Z kolei Gneomar von Zitzewitz nabył grąbkowskie dobra w 1707 roku. Później przejęli je Boehn i Massow. W 1725/26 rok wybuchł spór pomiędzy Boehnem i Massowem. W jego wyniku Grąbkowo otrzymał Paul Anton von Massow. W 1764 roku nowym nabywcom majątku został Michael Ernst von Boehn. Jego syn Adam odziedziczył po nim Grąbkowo w 1773 roku. W latach 1797 - 1804 właścicielem majątku był major Gebhardt von Blancher. W 1804 roku Grąbkowo odkupił od niego baron Georg Ludwig Fabian von Puttkamer (inne źródła: Jerzy Ludwik Fabian). Następnie Grąbkowo należało do księcia Karola von Isenburg und Budingen-Bierstein (od 1894 do 1897 r.). Od początku XX w. do 1945 r. majątek należał do rodziny Liwonius.

Budowę okazałego pałacu rozpoczęto w 1818 roku. Został on wzniesiony w miejsce wcześniejszego, który mógł pochodzić z XVIII w. Po dawnym pałacu pozostały jedynie fundamenty oraz południowe skrzydło w wieży. Obiekt z XIX w. świadczy o ambicjach Puttkamerów, którzy chcieli wznieść prawdziwie wielkopańską rezydencję. Liczył on aż 50 pokoi, miał gęsto porozmieszczane herby na fasadzie, był okazały i wielki. Stylem nawiązuje do późnobarokowych rezydencji powstających w owym czasie w Prusach i Wielkopolsce.

Pałac został założony na planie wydłużonego prostokąta z fasadą skierowaną na wschód. Z rozległego dziedzińca do pałacu prowadzą schody. Z dawnego wyposażenia zachował się kominek z kartuszem herbowym, reprezentacyjne schody z rzeźbioną ażurową balustradą, drewniane panele zdobiące ściany, dekoracja stiukowa w formie kwiatów i ozdobne plafony oraz kuchenne meble zabudowujące wnękę. Na parterze znajdowały się niegdyś trzy okazałe sale balowe. Natomiast w oranżerii ściany wyłożone były fragmentami rafy koralowej. Na placu przed pałacem znajduje się miejsce po dawnej fontannie, a poniżej zabudowań duży staw. W pobliżu pałacu mieściła się XVIII-wieczna kuźnia. Pałac otacza park z końca XIX wieku.

Obecnie w pałacu znajduje się hotel i restauracja, organizowane są w nim również wesela i inne imprezy okolicznościowe.

Ciekawe artykuły
  • Artykuł, Grąbkowo. Nowe życie starego pałacu, 28-05-2012 r. - LINK
Źródła wiedzy
  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989, S. 557–560, tłum. Nina Herzberg.
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • M. Mazur, H. Soja, Ziemia Słupska - dzieje i kultura: objaśnienia do mapy etnograficzno-historycznej powiatu słupskiego, Słupsk 2003.
  • Rejestr zabytków nieruchomych, stan na 01-09-2016.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: Jerzy Dubiel (udostępiono za zgodą autora).