Twój koszyk jest pusty

Dwór w Sopieszynie

Dwór w Sopieszynie
Autor: Radosław Kamiński, 2023 r.

Zapoznaj się z historią dworu w Sopieszynie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Sopieszynie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1399 roku w Sopieszynie doszło do sporu pomiędzy panami na Osłoninie, a dwoma braćmi Sławkiem i Niklasem, w którym rozjemcami byli panek z Sopieszyna i pan Gneomar z Krokowej. W 1402 roku panek z Sopieszyna kupił trzecią część Wielkiego Gowina. W 1407 roku przed sądem w sprawie morderstwa właściciela Zagórza wystąpił jako gwarant właściciel ziemski Woycech Worip von Suppotzin.

2024 08 28 13h24 14

W czasach polskich majątek był podzielony na pięć udziałów. W XV wieku właścicielami wsi byli kolejno: Józef Petka, Mikołaj Knabber, Wojciech Worip, zaś w XVI wieku Mikołaj Knobosz, do którego należała już tylko część wsi.

W 1624 roku Wejherowie rozpoczęli wykupywanie udziałów szlacheckich. Wówczas szlachetnie urodzona Małgorzata Sopieszyńska na Sopieszynie pokwitowała odbiór 300 florenów od wojewody chełmińskiego Jana Wejhera za sprzedany mu udział szlachecki. Oprócz niej wymienia się Melchiora i Józefa Sopieszyński oraz Dorotę Riska Sopieszyńską, żonę Macieja Bach-Gowińskiego.

W 1685 roku Sopieszyno należało do kompleksu dóbr rzucewsko-wejherowskich. Było majątkiem dzierżawnym należącym do zamku w Wejherowie. W 1780 roku wieś należała do dóbr Przebendowskich. W 1789 roku majątek należał do Aleksandra von Gibsone.

2024 08 28 14h15 49

2024 08 28 14h15 56

2024 08 28 14h13 47

Zdegradowany dwór w dawnym majątku Keyserlingów pochodzi z II połowy XIX wieku. Został rozbudowany na początku XX wieku. Obecnie stanowi połączenie pustaków z konstrukcją szachulcową. Pierwotnie dwór w Sopieszynie posiadał bryłę parterową, z mieszkalnym poddaszem. Był pokryty dachem dwuspadowym, ze ścianami wymurowanymi z cegły, otynkowanymi. Dobudówkę zbudowano jako konstrukcję szkieletową, wypełnioną białą cegłą, z dwukondygnacyjnym ryzalitem, dachem łamanym. Parter był otynkowany.

Źródła wiedzy
  • Radosław Kamiński, Dwory i pałace powiatu wejherowskiego. Historia, architektura, 2024
  • Franz Schultz, Dzieje powiatu wejherowskiego i puckiego, Gdańsk – Puck – Wejherowo, 2011
  • Bolesław Bork, Nowy Dwór Wejherowski. Gniewowo i Sopieszyno. Przeszłość i teraźniejszość wsi lesôckich w literaturze i pamięci mieszkańców, Wejherowo 1994
  • XXX. Programm des städtischen Gymnasiums und Real-Progymnasiums zu Stolp für das Schuljahr 1886-87
  • Königreich Preussen ; Handbuch des Grundbesitzes im Deutschen Reiche: mit Angabe sämmtlicher Güter, ihrer Qualität, ihrer Grösse (in Culturart); ihres Grundsteuer-Reinertrages; ihrer Besitzer, Pächter, Administratoren; der Industriezweige; Poststationen; Züchtungen specieller Viehraçen, Verwerthung des Viehstandes etc.: nach amtlichen und authentischen Quellen. 1, Lfg. 4, Das Königreich Preussen. Die Provinz Westpreussen; Provinz Westpreussen

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: Radosław Kamiński

Polecane książki z naszej księgarni

Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Zniszczony
Zastosowanie:
własność prywatna
Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.