Twój koszyk jest pusty

Pałac Osieki 1911 Pałac Osieki 1911

Pałac Osieki, 1911

Karl Friedrich Schwirz / Deutschland
Pałac Osieki 1913 Pałac Osieki 1913

Pałac Osieki, 1913

Karl Friedrich Schwirz / Deutschland
Pałac Osieki 1920 Pałac Osieki 1920

Pałac Osieki, 1920

Diether von Kleist, Wusseken [w:] Der Kreis Schlawe : Ein pommersches Heimatbuch. 2. Band - die Städte und Landgemeinden, 1989
Święto żniw Pałac Osieki 1933-34 Święto żniw Pałac Osieki 1933-34

Pracowniczy podczas święta żniw przed pałacem w Osiekach, 1933-34

Diether von Kleist, Wusseken [w:] Der Kreis Schlawe : Ein pommersches Heimatbuch. 2. Band - die Städte und Landgemeinden, 1989
Ruiny pałacu w Osiekach Ruiny pałacu w Osiekach

Zachowane północno-wschodnie naroże pałacu w Osiekach

Ewidencja parkowa, www.zabytek.pl
Ruiny pałacu w Osiekach Ruiny pałacu w Osiekach

Ruiny pałacu w Osiekach

Ewidencja parkowa, www.zabytek.pl
Ruiny pałacu w Osiekach Ruiny pałacu w Osiekach

Ruiny pałacu w Osiekach

Ewidencja parkowa, www.zabytek.pl

Pałac w Osiekach

Ruiny pałacu w Osiekach
Ewidencja parkowa, www.zabytek.pl

Zapoznaj się z historią pałacu w Osiekach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Osiekach. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Wieś Wusseken była wymieniana w źródłach już w XIII w. Około 1240 r. niemiecki szlachcic, protoplasta swojego rodu, Conradus (Conrad) von Massow, przybył na Pomorze i osiedlił się w mieście Maszewo (niem. Massow). W 1285 r. Hennricus (Heinrich) von Massow (syn Conrada) ożenił się z córką hrabiego Gützkow i otrzymał sześć wsi w posagu: Barcino (niem. Bartin), Barwino (niem. Barvin), Bronowo (niem. Brünnow), Żelice (niem. Seelitz), Obłęże (niem. Woblanse) oraz omawiane Osieki. Dzięki małżeństwu zyskał powiązania krewniacze z jedną z wiodących wendyjskich rodzin szlacheckich spowinowaconych z książęcym domem pomorskim. Od tego czasu Wusseken pozostaje w rękach rodziny von Massow przez 537 lat.

W około 1780 roku wieś miała 1 folwark, 6 gospodarzy, 1 półgospodarza, 4 zagrodników, 1 nauczyciela, 1 karczmę, 1 kuźnię i rybołówstwo w jeziorze i stawach.

W 1808 r., po śmierci Ferdinanda von Massow (który był ostatnim z rodu z linii Osieki), wdowa po nim sprzedała majątek. Nastąpiło to w 1822 r., a nabywcą była radczyni pani Amtsrätin Wilke z domu von Kleist. Za jej gospodarowania przeprowadzono uwłaszczenie chłopów. Za pomocą rozporządzenia regulacyjnego z 24.9.1830 roku, 6 pełnych gospodarstw chłopskich i 1 pół-gospodarstwo zostało uznane za własność osobistą. Dotyczy to chłopów Martina Scheila, Johanna Jacoba Lawrenza, Erdmanna Schedalke, Jacoba Schedalke, Gottlieba Steinfelda, Carla Lawrenza i pół-gospodarza Ernsta Müllera.

W przeciwieństwie do wielu innych wsi, Osieki wykazują dużą ciągłość w stosunkach własnościowych: 537 lat Massowów, 123 lata von Kleistów. W 1873 roku epidemia cholery zabrała życie 25 członków społeczności wiejskiej.

W latach 30-tych XX w. właścicielem majątku był Robert von Kleist. W tamtym czasie majątek specjalizował się w hodowli zbóż i ziemniaków. Znajdowały się tu również jeziora, stawy oraz przepływała rzeka Wieprza (niem. Wipper), na których rozwinęła się intensywna gospodarka rybacka. Znajdował się tu również tartak, który przynosił znaczne dochody. Majątek miał również własną bocznicę kolejową w Neu Wusseken.

Na przełomie 1944/45 w pałacu mieścił się obóz przejściowy dla uchodźców ze Wschodu. Właściciel majątku, Robert von Kleist, dla osób chcących uciec przed zbliżającą się Armią Czerwoną, przygotował 20 zaprzęgów konnych i jeden ciągnik. Kolumna uciekinierów powróciła jednak do Osiek 10 marca 1945 r. Ucieczkę uniemożliwili im polityczni funkcjonariusze stosując silną presję. Po zajęciu majątku przez żołnierzy radzieckich, zastrzelono Roberta von Kleista i jego najstarszego syna. Przeprowadzono na nich egzekucję w celu likwidacji klasy posiadającej i inteligencji. Żołnierze radzieccy stacjonowali w pałacu do 1947 r. Do pracy w majątku wykorzystywali miejscową ludność niemiecką. W 1947 r. majątek przejęła administracja polska. Do 1950 r. ludność niemiecka została całkowicie wysiedlona. W latach 50-tych utworzono PGR. W 1993 r. PGR został przejęty przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa Polskiego.

Na terenie majątku zachował się cmentarz rodowy von Kleistów.

Źródła wiedzy
  • www.wikipedia.de
  • Maria Bobrowska, Karta Biała, 1996, www.zabytek.pl
  • Ewidencja parkowa, www.zabytek.pl
  • Der Kreis Schlawe : Ein pommersches Heimatbuch. 1. Band - der Kreis als Ganzes, 1986
  • Diether von Kleist, Wusseken [w:] Der Kreis Schlawe : Ein pommersches Heimatbuch. 2. Band - die Städte und Landgemeinden, 1989

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

  • Diether von Kleist, Wusseken [w:] Der Kreis Schlawe : Ein pommersches Heimatbuch. 2. Band - die Städte und Landgemeinden, 1989
  • Ewidencja parkowa, www.zabytek.pl
Polecane publikacje z naszej księgarni:
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Nieistniejący
Gminna ewidencja zabytków:
zespół folwarczny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.