Twój koszyk jest pusty

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat słupski, gmina Kępice

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Nieistniejący

Zapoznaj się z historią dworu w Mzdowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Mzdowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W Mzdowie  (niem. Misdow) zachował się park dworski, który został założony przy nieistniejącym obecnie dworze pod koniec XIX w.

Mzdowo wraz z majątkami: Osowo, Podgóry i Chomnica oraz z dobrami w Warcinie kupił 7 czerwca 1867 r. od Wernera Ewalda von Blaumenthala premier i minister spraw zagranicznych Prus Otto von Bismarck.

Według zapisków historycznych Mzdowo było folwarkiem należącym do Przytocka, siedziby rodu von Lettow. W 1973 r. majątek nabyła rodzina von Kameke. Później Mzdowo przechodziło z rąk do rąk, a ostatnim przedwojennym właścicielem był Hermann Knaub. Przypuszczalnie park był zapleczem reprezentacyjno-rekreacyjnym dla mieszkańców dworu.

Układ przestrzenny parku uległ niemal całkowitemu zatarciu. Być może dwór był usytuowany na miejscu obecnego budynku szkoły, jednak nie ma na to żadnych potwierdzeń. Dwór został zburzony po zakończeniu II wojny światowej.

Źródła wiedzy
  • Ewidencja parkowa, 1978, www.zabytek.pl
  • Świetlicka, Alicja; Wisławska, Elżbieta, Słownik historyczny miast i wsi województwa słupskiego: przewodnik bibliograficzny, Słupsk 1998
  • Takich Kępic nie znacie, Kępice 2008

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.