Twój koszyk jest pusty

Dwór w Mikorowie

dwór w Mikorowie 1910

Dwór w Mikorowie, 1910 r.

dwór w Mikorowie

Litografia Alexander Duncker, domena publiczna

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat bytowski, gmina Czarna Dąbrówka

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Nieistniejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Mikorowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Mikorowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi Mikorowo pochodzi z dokumentu z 1301 r. Wówczas jako właściciel wymieniany jest wicehrabia ze Sławna (w innych źródłach rodzina von Schwave). W 1330 roku w źródłach historycznych jako właściciela wymienia się: Woylaus de Micorow (cytat oryginalny).

Od 1480 roku majątek należał do rodu von Grumbkow, a od 1527 roku do von Puttkamer.

W 1732 roku dobra mikorowskie nabył Christian Ernst von Münchow, potomek radcy książąt pomorskich Petera von Münchow. Był on tajnym radcą i prezesem izby skarbowej Nowej Marchii oraz komturem zakonu Św. Jana. To on wybudował we wsi piękny dwór. Jego synowie: Wilhelm, Ernst Philipp i Karl Gustav otrzymali tytuł hrabiowski. Majątek po ojcu odziedziczył ostatni z nich, kapitan Karl Gustav von Münchow. Mikorowo było w posiadaniu rodziny do 1860 r. W 1784 r. we wsi był folwark, kuźnia, karczma, kilka wyodrębnionych folwarków nad Łupawą oraz działał tu kaznodzieja.

Później właścicielką była młodsza, biologiczna córka Wilhelma Carla hrabiego von Münchow z Mickrow, który zmarł tutaj w 1860 roku. Był on byłym majorem pruskiego regimentu kirasjerów, posiadaczem Żelaznego Krzyża i Rycerzem Zakonu św. Jana, oraz jego małżonki Auguste von Weiher-Lischnitz, która również zmarła tutaj w 1864 roku. Ta młodsza córka jest prawnuczką wcześniej wspomnianego hrabiego Karla Gustava i nosi imię Ida Johanna, hrabina von Münchow. W roku 1852 wyszła ona za mąż za Oscara von Woldeck-Arneburg z Wottnogge. Ida Johanna postawiła w miejscu dawnego dworu, nowy obiekt, który jest opisywany w źródłach jako surowy i przytłaczający starą rezydencję.

W 1884 roku właścicielem został Wilhelm Wallenius, a potem jego syn Mikołaj. Kolejnym nabywcą majątku stał się Franz von Mitzlaff, a potem jego syn Nikolaus (od 1899 do 1920 roku). Ostatnią przedwojenną właścicielką była Ellen von Mitzlaff z domu Heymann.

Dwór w Mikorowie został zburzony w latach 70-80 XX w.

W XVIII w. miały tu miejsce rozruchy wywołane osadzeniem w parafii pastora nie znającego języka kaszubskiego. Wieś zamieszkiwała liczna, lecz biedna, szlachta kaszubska. W ciągu półwiecza, dzięki sprawnie działającej pruskiej szkole oraz likwidacji kaszubskich kazań, doprowadzono do całkowitego zgermanizowania wsi.

Księżniczka z Mikorowa

W 1996 r. w Mikorowie prowadzono badania archeologiczne (inne źródła podają lata 1999-2001), gdzie odnaleziono ludzkie szczątki szkieletów ludzkich. W trakcie badań odkryto kilka grobów ciałopalnych, które były otoczone kamieniami oraz ok. 500 mogił. Było to cmentarzysko pogańskie i chrześcijańskie, które funkcjonowało od XII do XIII w. Było otoczone rowem i drewnianą palisadą, po których pozostały jedynie ślady. W centrum nekropolii znajdowała się drewniana kaplica, o czym świadczą okryte masywne gwoździe budowlane z pozostałościami drewna. Znaleziono również dwa noże, jeden bełt strzały, klamrę i sprzączkę żelazną z napisem „Ave Maria” oraz brązowe obrączki i pierścionek. Jednak najciekawszym odkryciem okazał się diadem, który zdobił czaszkę ok. 16-letniej dziewczyny (bądź 14-letniej). Z badań wynika, iż diadem pochodzi z ziem zamieszkiwanych przez Bałtów, a jego właścicielką była kobieta, która wywodziła się z lokalnego możnowładztwa, stąd archeolodzy nazwali ją „księżniczką z Mikorowa”. Obecnie diadem przechowywany jest w magazynie w muzeum w Lęborku.

Źródła wiedzy
  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989.
  • Świetlicka, Alicja; Wisławska, Elżbieta, Słownik historyczny miast i wsi województwa słupskiego: przewodnik bibliograficzny, Słupsk 1998.
  • Bernard Konarski, Badania archeologiczne w Mikorowie [w:] Jantarowe Szlaki, nr 4, Gdańsk 2000.
  • Program opieki nad zabytkami powiatu bytowskiego na lata 2017-2020.
  • www.pom-wpru.kerntopf.com

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

  • Alexander Duncker, Wiejskie dwory, pałace i rezydencje szlachty pruskiej, wraz z rodziną królewską, rezydencjami letnimi, ogrodami przypałacowymi, artystycznie wykonane, z kolorowymi ilustracjami i tekstem w okresie 1857-1883, POLONA, domena publiczna
  • Zdjęcie udostępnione przez Natalię Tran

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.