Twój koszyk jest pusty

Dwór w Jasieniu

ruiny dworu w Jasieniu

www.pomroskie.fotopolska.eu, autor: elmis

Fragment artykułu ze strony www.gp24.pl

Tu od dawna tu nic się nie dzieje - mówią mieszkańcy Jasienia. - Z roku na rok to wszystko coraz gorzej wygląda. Po prostu jedna wielka ruina. Płoty się przewracają, stodoła i budynki gospodarcze sypią się. Najbardziej żal mi pałacu. Kiedyś był tu dom dziecka. Potem biura PGR. Przepiękny budynek, szkoda, że doprowadzono go do ruiny. Pozostały tylko jakieś pojedyncze ściany. To po prostu straszne, że nikt nim się nie zajął. To mogłaby być atrakcja Jasienia. Teraz tego nie uda się już naprawić.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat bytowski, gmina Czarna Dąbrówka

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Nieistniejący
Numer rejestru zabytków:
364
Numer dawnego rejestru
zabytków:
55
Organ wpisujący:
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Koszalinie
W rejestrze znajduje się:
Park i spichlerz
Data wpisu:
15 kwiecień 1965

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Jasieniu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Jasieniu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze wzmianki o Jasieniu pochodzą z 1335 roku. Był wtedy majątkiem opactwa oliwskiego i został zapisany pod nazwą "Jessona". Inne nazwy wymieniane w dokumentach to: Gessyna (1365), Jessen (1437) i Jassen (1628). W 1381 roku Jasień został wykupiony przez gdańskie komturstwo krzyżackie i stał się wsią rycerską lokowaną na prawie niemieckim. W 1335 roku właścicielem majątku był rycerz słowiański Racislaw, a w 1360 roku Nikusch Swarewitz. W 1438 roku majątek wymieniany był w księdze czynszowej. W 1699 roku właściciel dóbr wzniósł kościół na miejscu dawnej świątyni, który został zlokalizowany na terenie parku dworskiego. Od XV wieku do 1764 roku majątek należał do rodu von Wussow (Osowscy). W 1528 roku Jasieniem zarządzał Matties von Wussow, a w 1626 roku Lorentz von Wussow. W 1764 roku majątek zakupił Lorenz Heinrich von Puttkamer. W II połowie XIX wieku właścicielem została rodzina Schrader (Schroeder?). Między 1910 a 1934 rokiem majątek należał do hrabiego Eckbrechta von Dürckheim.

Po II wojnie światowej w majątku powstał PGR. W latach 1947-1951 na dworze mieścił się Uniwersytet Ludowy, a później inne instytucje m.in. dom dziecka czy ośrodek kolonijny. W 1994 roku dwór uległ spaleniu w 80 procentach. Po kilku latach kiedy obiekt był w kompletnej ruinie, postanowiono go rozebrać. Założenie dworskie składało się z: folwarku, ogrodu oraz dworu (który powstał przed 1780 r.). W latach 20-tych przebudowano gruntowanie dwór i uzupełniono drzewostan. Część założenia oddano w dzierżawę, co sprawiło że został kompozycyjnie i funkcjonalnie oderwany od reszty majątku.

Źródła wiedzy

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: www.pomroskie.fotopolska.eu, 21 kwietnia 2016 r., autor: elmis (udostępniono za zgodą autora).

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.