♕Baza DIPP: dwory i pałace woj. mazowieckie
Dwór Żochy
W 1869 majątek został oddzielony od dóbr Żochy Wielkie. Jako jeden z właścicieli wymianiany jest Kacper Ciemieniewski.
Dwór Smoszewo
Poznaj historię dworu w Smoszewie w województwie mazowieckim.
Dwór Gończyce
Gończyce należały do rodziny Grabowskich (XVIII – połowa XIX wieku). W 1738 roku nieudanej próby lokacji miasta dokonał starosta trzebiatowski Franciszek Kazimierz Grabowski.
Pałac Wólka Przybójewska
Była własnością rodziny Złotowskich pod koniec XVIII wieku. W 1909 roku jej właścicielami byli: Antoni, Bronisław i Stefan Dębscy.
Dwór Wólka Pęcherska
Poznaj historię dworu w Wólce Pęcherskiej w województwie mazowieckim.
Dwór Siekluki
Siekluki w 1909 roku były własnością Tomasza Siekluckiego. Pod koniec lat dwudziestych właścicielem majątku stał się Stanisław Sieklucki.
Dwór Łyczyn
Łyczyn wchodził w skład dóbr oborowskich do okresu międzywojennego. W XIX wieku oraz w okresie międzywojennym należał do Potulickich.
Dwór Skołatowo
Skołatowo było własnością klasztoru w Czerwińsku, co w 1155 roku potwierdził papież Hadrian IV. Jeszcze w XVIII wieku Sokłatowo pozostawało własnością wspomnianego klasztoru.
Pałac Wiązowna
Wieś Wiązowna wymieniana jest w źródłach już w XV wieku jako własność książęca. Pod koniec stulecia została sprzedana rodzinie Radzimińskich.
Dwór Niewikla
Niewikla w 1783 roku była własnością Galemskich (lub Gołembskich). Kolejno w 1905 roku właścicielem był Ludwik Kadłubowski.
Dwór Sobiekursk
Sobiekursk należał w XX wieku do Zawadzkich, m.in. do Józefa Zawadzkiego – w 1909 roku oraz do R. Zawadzkiego.
Dwór Wichorowo
Wichorowo pod koniec XVIII wieku było własnością Młodzianowskich. Później, w 1909 roku właścicielem był Stanisław Wierciński.