Twój koszyk jest pusty

Dwór w Obrębie

  • dwór w Obrębie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat przasnyski, gmina Przasnysz

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Obrębie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Obrębie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W drugiej połowie XVIII wieku Obrąb należał do Nieborskich, w XIX wieku do Orłowskich i Czaplickich, w 1909 roku do Gustawa Reinhardta, od 1912 roku do Jana Holnickiego-Szulca, a w końcu lat dwudziestych do Józefa Holnickiego--Szulca, ostatniego właściciela majątku, który liczył wówczas 345 hektarów. Józef Holnicki-Szulc był ostatnim właścicielem majątku. Józef Holnicki-Szulc (ur. 1878), odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, zamordowany został przez Niemców w obozie Mauthausen-Gusen 9 maja 1941 roku. Jadwiga Holnicka-Szulc (ur. 1922), córka Leona, właściciela majątku Anielin-Kożuchówka na Lubelszczyźnie, członek ZWZ-AK, została ciężko ranna w starciu z żandarmerią niemiecką, w którym zastrzeliła żandarma. Wzięta do niewoli, została dobita przez konwojentów niemieckich. Niemcy nie pozwolili jej pochować. Ciało leżało przez kilka dni na ulicy w Łukowie. Pochowano ją potajemnie.

Dwór

Dwór wzniesiony około połowy XIX wieku dla Orłowskich lub Czaplickich, parterowy, nakryty dachem naczółkowym, ze skrajnymi ryzalitami zwieńczonymi trójkątnymi frontonami. Na część elewacji frontowej dworu nieco później, być może w 1876 roku, nałożono neogotycką dekorację. Najefektowniejszą oprawę otrzymało wejście. To niemal zamkowa brama ujęta pilastrami-wieżyczkami i zwieńczona attyką-krenelażem. Za nią powinniśmy oczekiwać zamkowego dziedzińca, na którym rycerz zsiadał z konia, odkładał broń i zdejmował zbroję. Tę szczególną rolę w naturalny sposób kontynuowała w dworach i pałacach sień. Tam na ścianach zawisały ryngrafy, karabele, święte obrazy, a czasem i zbroja, a więc to wszystko, co łączyło się z wojennym rzemiosłem. W tym szczególnym symbolicznym wymiarze dwór pozostawał rycerskim zamkiem, a ziemianin rycerzem, zawsze gotowym stawać w szranki z nieprzyjacielem w obronie swojej ojczyzny i swych dóbr.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.