Twój koszyk jest pusty

Dwór w Rostkowie

dwór w Rostkowie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat przasnyski, gmina Czernice Borowe

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Szkoła Podstawowa im. Św. Stanisława Kostki
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Rostkowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Rostkowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Rostkowo, siedziba rodziny herbu Dąbrowa, która w XV wieku zaczęła uż-wać przydomku Kostka. W XVI wieku własność starosty zakroczymskiego Jana Kostki, zmarłego w 1576 roku. Tu w 1550 roku urodził się święty Stanisław Kostka, starościc zakroczymski, syn Jana Kostki i Małgorzaty z Kryskich, jednego z najznamienitszych ówczesnych rodów Mazowsza. Kształcił się w kolegium jezuickim w Wiedniu. Pod wpływem mistycznych doznań w czasie ciężkiej choroby postanowił wstąpić do Towarzystwa Jezusowego. Przybył do Rzymu, w marcu lub kwietniu 1568 roku złożył śluby zakonne, w sierpniu zapadł na malarię i po kilku dniach zmarł, mając zaledwie 18 lat. Jego ciało spoczęło przy kościele św. Andrzeja na rzymskim Kwirynale. „Insigne Dei opus” – wybitnym dziełem Bożym nazwał go jego towarzysz z nowicjatu Stanisław Warszewicki. Przez długi czas najbardziej znany i czczony polski święty. Obrazy przedstawiające św. Stanisława Kostkę można odnaleźć w kościołach Afryki, Indii, Ameryki i Australii. W 1594 roku brat św. Stanisława Paweł Kostka sprzedał Rostkowo Zielińskim, których własnością pozostawało do 1834 roku – do carskiej konfiskaty w związku z udziałem Fabiana Zielińskiego w powstaniu listopadowym. Potem własność Lemańskich, około 1880 roku Grabowskich, następnie Dobrzańskich, w tym na początku XX wieku Ludwika Dobrzańskiego. Ostatnimi właścicielami Rostkowa byli Czarnowscy, w tym w końcu lat dwudziestych Kazimierz Czarnowski. Jego majątek liczył wówczas 609 hektarów.

Dwór

Dwór wzniesiony około połowy XIX wieku, zapewne dla Ludwika Lemańskiego, bez wyraźnego stylowego charakteru, choć o dość dobrych proporcjach. Piętrowy, nakryty niskim dachem czterospadowym z sionką na osi opiętą półkolumnami i niosącą taras. Z boku niepiękna parterowa przybudówka.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.