Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kębłowie

dwór w Kębłowie
Zbigniew Klotzke, Kębłowo. Wieś i parafia, 2006

Zapoznaj się z historią dworu w Kębłowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kębłowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze dokumenty, w których pojawia się Kębłowo datowane są na 1369 rok. Było ono wówczas wsią rycerską funkcjonującą na prawach magdeburskich. W XVI wieku wieś znajdowała się w posiadaniu von Lubockiego, następnie von Czapskich, Przebendowskich oraz ich następców.

W 1788 i 1826 roku jako właściciela wymienia się Zabokrzyckiego.

W 1856 roku ówczesny właściciel Ludwik von Platen przeniósł się do nowo wybudowanego pałacu w Charwatyni, a w dworze w Kębłowie zamieszkał dzierżawca majątku.

Do 1916 roku właścicielem / dzierżawcą majątku był Ludwig Wolschon. Jest on wymieniany jako właściciel dworu już w 1897 roku, w związku z stworzeniem zarządu w banku w Gdańsku.

2024 07 30 19h58 03

2024 07 30 20h00 14

Po nim dzierżawcą domeny Kębłowo był Artur Wolschon (Wolszon). Otrzymał on tytuł głównego komornika królewskiego.

Ostatnimi właścicielami Kębłowa byli Grönwald, Wolschon, Schröder.

W 1927 roku wymieniony obszar został rozparcelowany przez Urząd Ziemski na 30 parceli wielkości od 12 ha do 24 ha i jedną o powierzchni 36 ha, tzw. resztówkę, którą otrzymał Aleksander Mienik, dawniejszy karbowy tego majątku.

Dwór w Kębłowie mieścił się w samym centrum wsi Stare Kębłowo. Dwór został zbudowany na planie prostokąta, z cegły, pokryty dachówką.

W okresie międzywojennym dwór był siedzibą straży granicznej. Po zakończeniu II wojny światowej mieściła się w nim szkoła podstawowa, a następnie część zaadaptowano na mieszkania i sklep gminnej spółdzielni. Dnia 1 stycznia 1950 roku uroczyście otwarto w dworze świetlicę wiejską. Pod koniec lat 50-tych przestała ona jednak funkcjonował, dwór opustoszał i zaczął niszczeć. Plac po dworze przerobiono na boisko, na który obecnie stoją ule.

W pobliskim lesie odnaleźć można kamień upamiętniający dawny cmentarz dworski, z napisem Cerpisko (kaszub. Cmentarz). Legendy głoszą, że stary dwór był połączony z pałacem w Charwatyni podziemnym korytarzem. Tak twierdzą starsi mieszkańcy wsi, którzy pamiętają,
że jeszcze po II wojnie światowej można było wejść do tego tunelu. Wejście mieściło się w piwnicy dworu. Odgrodzone było ciężkimi drzwiami żelaznymi, które potem zniknęły. W tunelu mógł się poruszać swobodnie dorosły człowiek. Zagadką pozostaje kiedy i kto zbudował to podziemne przejście.

Do majątku w Kębłowie należały też domy zamieszkałe przez 21 rodzin średniozamożnej służby. Wszystkie budynki zbudowane były z cegły. Różniły się wielkością i pokryciem dachu.

W wspomnieniach mieszkańców wsi pozostały również informacje o dworze w Nowym Kębłowie zwanym Wołówką z racji hodowanych tam w dużej ilości wołów. Dwór ten był również nazywany od nazwiska ostatnich właścicieli Grzeniów. Obecnie stoi na końcu starej alei drzew, bardzo mocno przebudowany.

Źródła wiedzy
  • Radosław Kamiński, Dwory i pałace powiatu wejherowskiego. Historia, architektura, 2024
  • Zbigniew Klotzke, Kębłowo. Wieś i parafia, 2006
  • Leopold von Ledebur, Adelslexicon der Preussischen Monarchie. T. 3 (T-Z)
  • Die Presse 1916, Jg. 34, Nr. 299 Zweites Blatt
  • Thorner Presse 1897, Jg. XV, Nro. 90 + 1. Beilage, 2. Beilage

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: Zbigniew Klotzke, Kębłowo. Wieś i parafia, 2006

Polecane książki z naszej księgarni

Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Stan zachowania:
Nieistniejący
Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.