Twój koszyk jest pusty

Pałac w Charwatyni

stara mapa Schloss Platen

11777313 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wsch. (Ostdeutschland) /1870 - 1945/

litografia Charwatynia

Litografia Alexander Duncker, domena publiczna

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Nieistniejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Charwatyni

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Charwatyni. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Osada Kębłowska Charwatynia, położona 3,5 km na południowy zachód od Kębłowa, od 1983 roku należała do parafii Strzebielino, natomiast od 1987 roku została przypisana do parafii Kębłowo. Pierwsze wzmianki o nazwie Charwatynia Kębłowska - Platen Zamek pojawiły się w 1688 roku. Określenie "charwatynia" odnosi się do "zniszczonego budynku" lub "opuszczonej budowli", typowego dla osad w leśnych obszarach.

Najstarsze zapisy wskazują, że dobra kębłowskie zostały nadane w 1354 roku przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, Heinricha von Kniprode, braciom Wickoslavowi i Joskenowi von Jannewitz. Później trafiły one w posiadanie panów z Hütten, którzy pod polskim panowaniem przyjęli nazwisko von Czapski. W 1368 roku komtur gdański, Konrad Czolner von Rotenstein, potwierdził te nadania.

W XVI wieku Kębłowo było częścią klucza dóbr należących do rodu Lubockich. Poza rodowym Lubocinem, rodzina posiadała również Tyłowo i Barłomin, które otrzymali z nadania królewskiego.

W 1725 roku Johann Georg von Czapski, syn kasztelana Christopha von Czapski, przeszedł na protestantyzm i jak jego ojciec, sympatyzował z partią Stanisława Leszczyńskiego, co spowodowało jego banicję oraz konfiskatę majątku. Aby uniknąć tej konfiskaty, zastawił swój majątek pruskiemu dowódcy artylerii, hrabiemu Rybińskiemu, a ten w 1728 roku zastaw przekazał wojewodzie malborskiemu Piotrowi Jerzemu von Przebendowskiemu.

Po śmierci Przebendowskiego, jego wdowa wyszła za pruskiego kapitana von Zaboskritzki. On to w 1801 roku, po ugodzie z braćmi Jana, stał się właścicielem całego majątku. Ostatecznie od jego spadkobierców majątek nabył Ludwik von Platen w 1830 roku.

Pałac nazwany „Zamek Platen” w Charwatyni, wydzielony jako folwark z dóbr kębłowskich w 1855 roku, wybudował wspomniany Ludwik von Platen w latach 1855-1856. Była to piękna i okazała rezydencja w stylu neogotyckim, którą otaczał malowniczy park. Jego okolice urozmaicały stawy, strumyki i łąki. Pałac został zbudowany na wzniesieniu w dolinie Redy, w pobliżu źródeł tej rzeki. Otaczały go pagórki porośnięte lasem do 600 stóp nad poziomem morza. Spoglądał on daleko na dolinę Redy i Łeby, niedaleko od granic Pomorza. Pozwalał spojrzeć na wspaniałą panoramę, którą rzadko można zobaczyć. Wokół zamku znajdowały się założenia parkowe i ogrodowe, stawy, potoki i lśniące trawniki z ozdobnymi krzakami i kwiatostanem, jak podaje Alexander Duncker. Niestety, to malownicze założenie pałacowo - ogrodowe nie zachowało się do naszych czasów, bowiem część pałacu spłonęła (ok. 1900 roku) i pozostało tylko jedno jego skrzydło. Późniejsi właściciele, a po 1922 roku Franciszek Kankowski nie odbudowali posiadłości; rozebrali rumowisko i z uzyskanego materiału, wybudował nowe zabudowania mieszkalne i gospodarcze.

Źródła wiedzy
  • A. Duncker, Die ländische Wohnsitze, Schlosser undResidenzen derniter-schaftlichen
    Grundbesitzer in naturgetreuenKünstlerisch ausgeführtenfarbin Darstellungen nebst begleitenden Text, Berlin 1861-62
  • Zbigniew Klotzke, Kębłowo. Wieś i parafia, Luzino 2006

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.