Niepoględzie po raz pierwszy wzmiankowane było na początku XV wieku. W latach 1432-1565 było lennem rodu von Zitzewitz, a następnie von Krockow. W 1523 roku właścicielem majątku był Ewald von Zitzewitz.
Krzynia była niegdyś majątkiem leśnym i była podzielona na dwa majątki szlacheckie Gross Krien (Krzynka) i Klein Krien (Krzynia). Krzynia była dawnym lennem rodu von Zitzewitz.
Budowo wymieniane było już w dokumentach w 1446 roku (Budaw) jako własność rodu von Zitzewitz. Jednak już około 1420 roku jako właściciel Budowa wymieniany był Peter von Zitzewitz. Był on przedstawicielem pierwszej, wymarłej gałęzi rodu, wywodzącej się z Budowa.
Nazwa Starnice pochodzi od niem. Starnitz (1586) i Sternitz (1628). Jest ona dwuznaczna, tłumaczona od nazwy osobowej Starna, Starnia, Stron lub od określenia – strona, czyli kraj.
Po raz pierwszy wieś wymieniana była w dokumentach w 1371 roku. Wchodząc w skład majątku, składała się z dwóch części, każda z nich należała do innego rodu: von Zitzewitz oraz von Militz. W 1766 r. Martin F. von Ziztewitz odkupił część, która należała do rodziny Militzów.
Podole Małe to stare lenno rodu von Zitzewitz. W 1405 roku jako właściciel wymieniany jest Mathias von Zitzewitz. Był on założycielem najstarszej gałęzi rodu von Zitzewitz.
Łabiszewo było niegdyś wsią szlachecką. Należało do rodu Puttkamerów, a potem Zitzewitzów. W XIX w. Łabiszewo należało do rodu von Gottberg. Po śmierci właściciela Franza Döringa von Gottberga majątek przeszedł na jego synów.
Według historii rodziny von Zitzewitz w 1360 r. urodził się Jarosław (Jarislaw) von Zitzewitz, rycerz oraz założyciel motarzyńskiej gałęzi rodu. Jego majątek obejmował również: Niepoględzie, Gałąźnię Małą i Gałęzowo.
Od 1376 do 1800 roku Jawory były w posiadaninu rodu von Pirch. W 1800 roku po zawarciu małżeństwa Dorothy von Pirch z Ignazem Alexandrem von Machem, wieś przeszła jako wiano we władanie rodu von Mach na kolejne 145 lat.
Krzywań pojawia się w źródłach historycznych już w 1396 roku jako lenno rodu von Vormann. Przypuszczalnie przed 1450 rokiem majątek nabył Lütcke von Massow. Później rodzina Vormann ponownie została właścicielem.
Pierwsze informacje o Kotowie pochodzą z 1360 roku. Wówczas właścicielem był Jarislaw (Jarosław) von Zitzewitz. Wieś stanowiła lenno rodu von Zitzewitz do 1945 roku.