Twój koszyk jest pusty

Rządcówka / Dwór Grabin

rządcówka / dwór w Grabinie 1996

Autorka: Maria Bobrowska, Karta Biała, 1996, www.zabytek.pl

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat słupski, gmina Dębnica Kaszubska

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią rządcówki / dworu w Grabinie

Przeczytaj więcej informacji o rządcówce / dworze w Grabinie. Miłego czytania!

Historia

Grabin powstał stosunkowo późno względem sąsiednich wsi (Starnice, Krzywań). Przypuszczalnie mogło to nastąpić pod koniec XVIII lub na początku XIX w. na co może wskazywać klasycystyczny styl budynku rządcówki / dworu. Prawdopodobnie w momencie powstania był to samodzielny majątek, a rządcówka mogła pełnić funkcję dworu.

Pierwsze znane wzmianki o Grabinie pochodzą z II poł. XIX w. W 1866 r. Neufeld wraz z sąsiednim Krzywaniem przeszedł na własność Ottona von Althena. W 1920 r. Neufeld jako majątek należy do dóbr rycerskich w Krzywaniu, a jego właścicielem jest Gerthard von Althen. Całkowita powierzchnia majątku wynosiła 300 ha ziemi z czego ornej 228 ha, łąk 11 ha, lasów 52 ha. Miało tu wtedy stać 12 koni, 42 sztuki bydła i 320 owiec. Łączny dochód roczny jaki przynosił majątek w Neufeld wynosił 1830 marek.

Prawdopodobnie do 1945 wieś pozostawała w rękach właścicieli Krzywania rodziny von Althen. Po 1945 roku zmieniono nazwę na Grabin. Jeszcze w 1946 roku mieszkało tu 10 rodzin niemieckich.


W latach 50-tych na terenie dawnego folwarku utworzono PGR. Pod koniec lat 80-tych należał do PGR Kusowo Zakład Skarszów. Na początku lat 90-tych majątek przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa Oddział Terenowy w Koszalinie, Sekcja Terenowa w Słupsku. Od 1995 r. dzierżawcą zabudowań była osoba prywatna.

Najstarszym elementem założenia jest prawdopodobnie rządcówka (dwór) powstała być może w końcu XVIII wieku lub w I poł. XIX wieku.

Źródła wiedzy
  • Maria Bobrowska, Karta Biała, 1996, www.zabytek.pl
  • Świetlicka, Alicja Wisławska, Elżbieta, Słownik historyczny miast i wsi województwa słupskiego : przewodnik bibliograficzny, Słupsk 1998.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcie: 

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.