Twój koszyk jest pusty
Liczba produktów w koszku: 0.
Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Skarszowie Górnym. Poznaj jego historię. Miłego czytania!
Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1281 roku z dokumentu nadania wsi dla klasztoru Norbertanek w Słupsku. Ok. 1300 r. Skarszów wraz z kilkoma innymi wsiami należała do Święców, a potem rodów von Stojentin (Martin von Stojentin) i von Puttkamer. W 1496 roku miał miejsce spór co do praw własności wsi między księciem Bogusławem X a Puttkamerami, rozstrzygnięty na korzyść księcia.
Jako własność lenna w późniejszym czasie przeszła w posiadanie rodu von Wobeser. W 1717 r. jako właściciel wymieniany jest Oswald von Wobeser. W 1725 r. sprzedał on majątek Feliksowi Otto von Below z Kuleszewa (Külsow). W 1750 r. dobra skarszowskie przeszły na własność Matthiasa Friedricha von Boehn. W posiadaniu rodu von Boehn majątek był przez 90 lat.
W 1840 r. dobra kupił Alexander Reyene, a po nim w 1847 r. Gustaw Meissner. To on wybudował dwór. Majątek w tym czasie pod nazwą Skarszów (dziś Skarszów Dolny – Unter Scharsow) znajdował się w dolinie rzeki Skotawy (Schottow). W 1850 r. Fustaw Meissner zbudował również hutę żelaza. Po 1872 r. powstała tu wytwórnia papki drzewnej i fabryka tektury, która należała do Oskara F. Meissnera, właściciela fabryki papieru w Dębnicy Kaszubskiej. W 1894 r. fabryka spłonęła i nie została odbudowana.
W 1850 r. majątek kupił Eduard Meyer, który wybudował dwór w odległości około 2,5 km od Skarszowa Dolnego, w którym stare zabudowania dworskie zostały zburzone. Nowo zbudowany majątek otrzymał nazwę Skarszów Górny. W 1880 roku dwór i zabudowania folwarczne spłonęły.
W 1880 r. Skarszów przeszedł na własność Friedricha Wilhelma Zielke. Jego syn Karl Ludwig wybudował nowy dwór / pałac w 1910 r., ulepszył gospodarkę i zakupił majątek w Lubuniu (Labuhn). Inne źródła podają, iż nowy pałac wybudował Friedrich Wilhelm a nie Karl Ludwig Zielke.
Po zakończeniu II wojny światowej miejscowość Skarszów Górny zasiedlali mieszkańcy z różnych stron Polski. Najliczniejszą grupą ludności byli Kresowiacy – repatrianci z Kresów Północnych oraz wysiedleni z Kresów Południowych Ukraińcy. Dużą grupę osiedlonych stanowili też osadnicy z Polski centralnej, z województw lubelskiego, kieleckiego czy warszawskiego.
W latach 1950-1991 w pałacu ma swoją siedzibę Zakład Rolny, który wchodzi w strukturę Kombinatu Rolnego w Kusowie. W pałacu są również mieszkania, świetlica, przedszkole i stołówka.
Pomieszczenia kierownictwa Zakładu Rolnego w pałacu były zlokalizowane na parterze. W jednym swoje biuro miał magazynier, zootechnik i brygadzista, w w drugim kierownik i księgowa. Później pomieszczenie służyło jako gabinet kierownika zakładu rolnego.
Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Włodzimierz Jacek Adamski, 2017, www.zamki.rotmanka.com (udostępniono za zgodą autora)
Rodzaj obiektu: | Pałac |
Gminna ewidencja: | Pałac dworski murowany, park przypałacowy w stylu krajobrazowym o powierzchni 1,5 ha. |
Zastosowanie: | nieznane |
Stan zachowania: | Dobry |
Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509
Kontakt z redakcją: