Twój koszyk jest pusty

Pałac w Bobrownikach

pałac w Bobrownikach
pałac w Bobrownikach
Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat słupski, gmina Damnica

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Siedziba firmy Farm Frites Poland Dwa
Zespół:
pałacowo-parkowy
Skład zespołu:
pałac, park
Numer rejestru zabytków:
1156
Numer dawnego
rejestru zabytków:
243
Organ wpisujący:
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Słupsku
Data wpisu do rejestru:
9 Kwi, 1987

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Bobrownikach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Bobrownikach. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Bobrowniki to stare lenno rodu von Ziztewitz, które zostało poświadczone nadaniami w 1485 i 1529 roku. Do XIX wieku właścicielami dóbr była rodzina von Somnitz. W 1809 roku majątek nabył Ernst Gustaw von Mitzlaff. W 1885 roku Bobrowniki przeszły na własność barona von Stackelberga. W 1890 roku wieś została przejęta przez szlachciankę Freifrau von Stackemberg. W 1895 roku majątek należał do Landbanku w Berlinie. Następnie w skutek podupadania gospodarki, przeszła w ręce rodu Brandenburgów. Z kolei w 1898 r. dobra przejął Gustav Macha. W 1900 r. właścicielem kompleksu został jeden z członków rodziny von Böttinger. Sprzedał on majątek Karlowi Pudckowi w 1908 roku. Lata 1924 – 1945 to okres, w którym właścicielami był ród von Steifensans (Wilhelm i jego syn Georg). Po II wojnie światowej aż do 1992 r. w pałacu mieściła się siedziba Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W 1996 r. urządzono w nim biura gospodarstwa rolnego Farm Frites Poland Dwa.

Kompleks pałacowo-parkowy w Bobrownikach powstał w drugiej połowie XIX w. Pałac został wybudowany w latach 1864-65 przez Franza von Mitzlaff. W skład kompleksu wchodziły również kaplica grobowa właścicieli (300 m. od pałacu) oraz parkowy pawilon. Nie zachowały się one jednak do dnia dzisiejszego.

Jak w większości przypadków pałac był wielokrotnie przebudowywany przez kolejnych właścicieli. Przykładowo dopiero w 1920 r. stworzono część parku, która znajduje się przed pałacem. Wzdłuż drogi dojazdowej posadzony został żywopłot, a na przedłużeniu osi pałacu usytuowana została fontanna. Zachowała się ona do dzisiaj. Posiadłość straciła swój blask w czasie, gdy należała ona do Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Główną przyczyną było brak środków finansowych na renowację budynku. Dopiero po przejęciu majątku przez Farm Frites Poland Dwa przywrócono pałacowi dawny blask.

Neoklasycystyczny pałac o powierzchni użytkowej 1680 m2 ma dwie kondygnacje. Pierwsze piętro miało charakter reprezentacyjny, a drugie natomiast mieszkalny. Na parterze zachowały się do dziś ozdobne schody, piec kaflowy, lustro oraz fragmenty sztukaterii np. rozeta na suficie. Dziś na parterze budynku znajdują się pomieszczenia biurowe, natomiast piętro pałacu zostało przerobione na apartamenty dla przyjezdnych gości.
Po zachodniej stronie wznosi się sześcioboczna 30-metrowa wieża, z której roztacza się piękny widok na okoliczne wsie doliny rzeki Łupawy. Park położony na północ od pałacu w większości zachował swój pierwotny charakter. Można wyróżnić dwie główne części leśną i przypałacową. Na jego terenie znajdują się pomniki przyrody – buki o obwodach pni 420 cm390 cm, 340 cm i 330 cm, dęby szypułkowe o obwodach pni 435 cm i 570 cm, a także lipa drobnolistna o obwodzie pnia 425 cm (Z. Sobisz, M. Truchan 2005).

Źródła wiedzy
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • Rejestr Zabytków Nieruchomych, stan na 01-09-2016.
  • www.farm-frites-dwa.pl 

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia wykonano: 02.05.2017 r.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.