Dwory i Pałace Polski: dwór Łebień I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Łebieniu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Łebieniu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsza wzmianka o Łebieniu pochodzi z 1274 roku z dokumentu wystawionego przez księcia Mszczuja II (Mestwina) dla klasztoru w Kołączu, w którym zatwierdza darowizny na jego wyposażenie. Według historii rodu von Zitzewitz majątek miał należeć do nich, ale w 1517 roku jako właściciele wzmiankowani są Weiherowie (Wejherowie). W 1670 roku Łebień został oddany w zastaw Georgowi Antonowi von Kameke. W 1690 roku wdowa po Peterze von Weiher sprzedała dobra Joachimowi Ernstowi von Grumbkow. W 1706 roku właścicielem został Peter Friedrich von Zitzewitz. To rodzina Zitzewitzów wybudowała w Łebieniu pałac. W latach 1800-1836 jako właścicieli wymieniany jest ród von Kösteritz, w 1843 roku Lewińskich, a w 1852 roku von Gutzmer. Ostatecznie poprzez małżeństwo majątek przeszedł w ręce von Kleistów. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami byli Leopold von Kleist i jego syn Leopold.

O dworze w Łebieniu wiadomo jedynie, iż powstał w XVIII wieku. Został on wybudowany przez rodzinę von Zitzewitz. Nie odnaleziono jednak informacji o obecnym stanie dworu w Łebieniu.

Źródła wiedzy
  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Zeugnisse seiner deutschen Vergangenheit. Lübeck 1989, S. 679.
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: Alexander Duncker, Wiejskie dwory, pałace i rezydencje szlachty pruskiej, wraz z rodziną królewską, rezydencjami letnimi, ogrodami przypałacowymi, artystycznie wykonane, z kolorowymi ilustracjami i tekstem w okresie 1857-1883 [dostęp: www.digital.zlb.de], Labeh