Twój koszyk jest pusty

Dwór Mianowice Dwór Mianowice

Dwór Mianowice

Jerzy Dubiel, www.zamkilubuskie.pl
Dwór Mianowice Dwór Mianowice

Dwór Mianowice, 2001

Autorka: Dorota Cieślik, Karta Biała, www.zabytek.pl
Dwór Mianowice Dwór Mianowice

Dwór Mianowice, 2019

Autorka: Joanna Kwoka

Dwór Mianowice

Dwór w Mianowicach 2019

Autorka: Joanna Kwoka, 2019

Zapoznaj się z historią dworu w Mianowicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Mianowicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Miankowice były niegdyś lennem rodu von Massow. Wymieniani są jako właściciele w 1496 r. Założycielem mianowickiej gałęzi rodu był Tönnies von Massow. Przejął majątek w 1555 r. W 1777 r. dziedzicem wsi był Anthon Christoph von Massow.

W 1738 r. Kaspar Otto von Massow sprzedał majątek majorowi Franzowi Jakobowi von Zitzewitz. W 1803 r. zmarł kolejny właściciel majątku Kaspar Heinrich von Zitzewitz. Dobra odziedziczył po nim syn Ernst Heinrich.

W 1812 roku majątek kupił Christian Ludwig Friedrich von Gottberg. W 1842 r. dziedzicem został syn Christiana, Hans von Gottberg, który został starostą powiatu słupskiego i posłem na sejmik województwa pomorskiego.

Według książki adresowej ostatnimi właścicielami byli: Georg Schultz (1884/93), Pani A. Schultz i jej dziecki (1910) Ursula, Klaus i Christa Schultz (1928/38).

Po zakończeniu II wojny światowej utworzono tu PGR. Po 1991 r. dwór został przejęty przez AWRSP. Od 1993 r. znajdują się w nim mieszkania.

Dwór został wybudowany w I poł. XIX w. Obecnie obiekt jest wyremontowany.

Obelisk

Dnia 18 marca 1807 roku pod Mianowicami odbyła się bitwa między Prusakami a Polakami walczącymi u boku Napoleona. W wielu źródłach można odnaleźć informację, że w 1910 r. odsłonięto obelisk stojący na szosie łączącej Miankowice z Damnicą, który ma upamiętniać wspomnianą bitwę ku czci wygranej Polaków. Stefan Świerczewski w swoim artykule „Tajemniczy pomnik” wyjaśnia jednak, iż upamiętnia on zwycięską dla oręża pruskiego potyczkę, a nie zwycięską bitwę wojsk polskich w służbie Napoleona. Na głazie wyryta była inskrypcja: Na przypomnienie potyczki pod Mianowicami w dniu 18 marca 1807 roku, w której jeźdźcy Schilla zwyciężyli Polaków w służbie Napoleona. Uroczystego odsłonięcia dokonała Jej Majestat Cesarzowa Niemiecka Augusta Viktoria. Ufundowało Stowarzyszenie Weteranów Wojennych w Zagórzycy. 1910. Świerczewski przytacza też historię bitwy pod Mianowicami. Nie będę w tym miejscu przytaczała całej jej historii, najistotniejszy dla tego opisu jest fakt, iż ok. połowy marca jeden z pododdziałów polskich kwaterował we wsi Zagórzyca (położonej ok. 2 km na północ od Mianowic pod Karżniczką). Wskutek braku dyscypliny w zakresie wystawiania ubezpieczeń i pełnienia służby wartowniczej, nad ranem 18 marca 1807 r., pododdział ten został zaskoczony przez pododdział konny wojsk pruskich, dowodzony przez rotmistrza Schilla. Bitwa zakończyła się klęską Polaków.

Dnia 18 marca 2022 r. w 195 rocznicę Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Damnicy ufundowało tablicę przy pomniku, która informuje o bitwie i o pierwotnej fundatorce obelisku.

Źródła wiedzy
  • Alicja Świetlicka, Słownik historyczny miast i wsi województwa słupskiego : przewodnik bibliograficzny, Słupsk 1998.
  • Dorota Cieślik, Karta Biała, 2001, www.zabytek.pl
  • Stefan Świerczewski, Tajemniczy pomnik [w:] Jantarowe Szlaki, nr 2, Gdańsk 2002.
  • Karl Pagel, Der Landkreis Stolp in Pommern : Zeugnisse seiner deutschen Vergangenheit, 1989.
  • Plan odnowy miejscowości Mianowice na lata 2008-2015

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia: 

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
mieszkania
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.