Dwory i Pałace Polski: pałac Celbowo I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią pałacu w Celbowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Celbowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1298 r. W 1394 r. prawa chełmińskie nadał wsi Celbowo komtur gdański Jan Rumpenheim, w rękach zakonu pozostała do 1454 r., później jako wieś królewska. W roku 1565 Celbowo zostaje nadane Ludwigowi – pisarzowi skarbu malborskiego, następnie wdowie po nim. Przez okres XVI wieku dzierżawcami był ród Wejherów: Ernest od 1592 r. , Dymitr od 1627 r., Jakub od 1639 r. aż do śmierci w 1657 r. W roku 1664 córki Jakuba Cecylia Eleonora i Teresa Anna sprzedają majątek. W latach 1770-1789 właścicielem był Ignacy Przebendowski - wojewoda pomorski i starosta pucki, zaś po nim hrabia Otto von Krokow. Około 1823 roku wieś przechodzi w ręce rodu Rodenackerów, z których ostatni Fritz zaginął w 1945 r. po przewiezieniu do Pucka, zaś jego żona zginęła tragicznie ( utopiła się). Po wojnie w majątku znajdował się PGR, Stacja Hodowli Roślin, a obecnie funkcjonuje przedsiębiorstwo hodowli ziemniaka.

Budynek neogotyckiego pałacu z drugiej połowy XIX w. zbudowany na planie prostokąta z dwoma parterowymi aneksami o rzucie połowy dziesięcioboku. Bryła podpiwniczona,
w części środkowej 2-kondygnacyjna. Pałac z charakterystyczną attyką, położony w południowej części folwarku, nieopodal drogi wojewódzkiej wiodącej na Półwysep Helski. Zabudowania folwarku zachowały się wraz z charakterystycznymi wieżami, w tym zegarową, oraz zdewastowanym cmentarzykiem, gdzie spoczywają 3 osoby z rodu Rodenackerów, którzy byli właścicielami Browaru Alte Danziger Brauerei E. Rodenacker w Gdańsku, słynącego z piwa jopejskiego , które produkowano do 1918 roku. W pobliskim lesie znajduje się oryginalny kamienny stół z wyrytą datą 8.05.1930 r.

Źródła wiedzy
  • Opracowanie tekstu: Radosław Kamiński, w tym:
  • Diecezja chełmińska. Zarys historyczno-statystyczny, Pelplin 1928.
  • Gmina Puck…Piękno odkryte. 20-lecie samorządu, red. Jan P. Dettlaff, Puck-Bydgoszcz 2010.
  • Radosław Kamiński, Szlakiem dworów i pałaców Północnych Kaszub, Wejherowo 2006.
  • Franciszek Mamuszka, Ziemia Pucka. Przewodnik Krajoznawczy, Warszawa 1989..
  • Mieczysław Orłowicz, Ilustrowany przewodnik po ziemi kaszubskiej, Lwów-Warszawa 1924
  • Franz Schultz, Dzieje powiatu wejherowskiego i puckiego z 1907 r., tłumaczenie z 2011 r., Gdańsk-Wejherowo.
  • Piotr Skurzyński, Radosław Kamiński, Dziedzictwo kulturowe Północnych Kaszub, Wejherowo 2008.

Zdjęcie: Radosław Kamiński (udostępniono za zgodą autora).