Twój koszyk jest pusty

Pałac Łebunia Pałac Łebunia

Pałac Łebunia

Autor: Nina Herzberg-Zielezińska, 2020 r.
Pałac Łebunia Pałac Łebunia

Pałac Łebunia

Autor: Nina Herzberg-Zielezińska, 2020 r.
Pałac Łebunia Pałac Łebunia

Pałac Łebunia

Autor: Nina Herzberg-Zielezińska, 2020 r.
Pałac Łebunia Pałac Łebunia

Pałac Łebunia

Autor: Nina Herzberg-Zielezińska, 2020 r.
Pałac Łebunia Pałac Łebunia

Pałac Łebunia

Autor: Robert Zieleziński, 2020 r.
Pałac Łebunia Pałac Łebunia

Pałac Łebunia

Autor: Robert Zieleziński, 2020 r.

Pałac Łebunia

pałac Łebunia 2020

Autor: Nina Herzberg-Zielezińska, 2020

Historia pałacu w Łebuni

Przeczytaj więcej informacji o  pałacu w Łebuni. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi Łebunia pochodzi z 1400 roku. Łebunia przez wiele stuleci tworzyła wraz z Cewicami i Maszewem klucz dóbr szlacheckich rodu von Grelle. Najstarsze wzmianki o majątku pochodzą z 1410 i 1412 roku. Wtedy to przedstawiciel rodu von Grelle został sądownie zobowiązany do uiszczenia płatności na rzecz Stepkowa z Lęborka. C. Grzela jako przedstawiciel ziemi lęborskiej podpisał w 1440 roku w Kwidzynie akt przystąpienia do antyniemieckiego związku miast i ziem pomorskich. Dziesięć lat później Grzela otrzymał w nadaniu Łebunię, Cewice i Maszewo. Ród Grzelów dzierżawił Łebunię do lat 30-tych XIX wieku. Potem właściciele często się zmieniali, m. in. Sarbscy i von Grumbkow. Jednym z właścicieli Łebuni z rodu von Grumbkow był Piotr Jerzy (Peter Jürgen) von Grumbkow, syn Jerzego Grzegorza von Grumbkowa z Chynowa, brat Dawida Krystiana i Marcina Döringa. Otrzymał on majątek poprzez małżeństwo z Barbarą Marią von Rexin z Łebuni (Labuhn). Jej ojciec zmarł przed 1724 r., ponieważ w tym roku jako właściciel jest już wymieniany właśnie Piotr Jerzy. Należała do niego trzecia część wsi, w skałd której wchodziło 2 i pół łanów, jeden zagrodnik i pół młyna. Piotr Jerzy von Grumbkow jako jedyny członek rodu w ziemi lęborskiej uczestniczył aktywnie w życiu sejmikowym. Należał on pierwotnie do zwolenników obozu Krockowów, którzy w tamtym czasie byli przeciwnikami nadstarosty Filipa Ottona von Grumbkowa. Z czasem zmienił on jednak swoją postawę. Piotr Jerzy zmarł w 1740 r. Wdowa po nim, Barbara Maria von Grumbkow wyszła ponownie za mąż ok. 1741 r. za podoficera pruskiego w stanie spoczynku Marcina Fryderyka von Recka. Był on właścicielem części Dąbrówki Wielkiej (Damerow), w której małżonkowie zamieszkali wraz z zaadaptowanym przez ojczyma małoletnim Jerzym (George) Karolem Fryderykiem von Grumbkowem, który urodził się prawdopodobnie w Łebuni.

W 1784 roku w skład majątku łebuńskiego wchodziły dwa folwarki: Łubunia i Łebuński Bór. Po 1800 roku właściciele często się zmieniali. W 1905 roku Robert Sinner, radca handlowy z Karlsruhe, zakupił majątki Maszewo, Łebunię oraz Cewice. Miał nimi zarządzać mąż jego córki Luise – Gustav Rodecker von Rotteck. W późniejszych latach majątek w Łebuni Robert Sinner przekazał swojej córce.

Pałac został wybudowany w 1863 roku. Po 1945 roku w pałacu mieścił się PGR. Obecnie jest w rękach prywatnych, pełni funkcje hotelowo-restauracyjną.

Źródła wiedzy
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • Urlich Dorow, Zapomniana przeszłość. Upadek pomorskich majątków rolnych na przykładzie powiatu lęborskiego, Pruszcz Gdański 2010.
  • Piotr Skurzyński, Radosław Kamiński Dziedzictwo kulturowe Północnych Kaszub.
  • Rejestr zabytków nieruchomych – stan na 16-06-2016.
  • Zygmunt Szultka, Kazimierz Kallaur, Ród Grąbek - Grąbkowski - von Grumbkow XIII-XVIII wiek. Kaszubscy antenaci pruskich ministrów i generałów, Słupsk 2022.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: wizytacja terenowa sierpień 2020 r.

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Nie
Zespół:
pałacowo-parkowy
Skład zespołu:
pałac, park
Numer rejestru:
1179
Data wpisu:
21 Lip, 1987

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!


ZOBACZ FILM Z DRONA PREZENTUJĄCY PAŁAC W Łebuni

Odkryj piękne województwo pomorskie, odwiedzając takie miejsca jak pałac w Łebuni!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.