Twój koszyk jest pusty

Dworek w Unieszynku

  • dworek w Unieszynku

    Autor zdjęcia: Radosław Kamiński

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat lęborski, gmina Cewice

Rodzaj obiektu:
Dworek
Zastosowanie:
mieszkania
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworku w Unieszynku

Przeczytaj więcej informacji o dworku w Unieszynku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Majątek Unieszynko był podzielony na cztery części (A, B, C i D). Do jego właścicieli należały rodziny: Grubbe (Grubbowie), Plochen, Plochnitz (Płochniccy) oraz Bialk (Białkowie). W 1784 r. właścicielami czterech folwarków byli: Marcin i Henryk Czapscy, Jerzy Wawrzyniec Ossowski oraz do rody Grubba i Maszewski. Część A często zmieniała swoich właścicieli. B został wykreślony z dokumentów w 1847 roku. Natomiast C i D miały w XIX wieku kilku właścicieli. Ostatnim z nich był Paul Moek. W roku 1902 Paul Moek sprzedał majątki C oraz D związkowi osadniczemu. Własną posiadłość podzielił natomiast na 19 mniejszych gospodarstw (350 ha). Po 1945 roku majątek Unieszyno został zakupiony przez Ernsta Dahlmann. W marcu 1945 roku mieszkała w nim rodzina państwa Lehmanów oraz rodzice pani Lehmann. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej do miejscowości wszyscy zdecydowali się na ucieczkę w kierunku Zatoki Gdańskiej. Jednak na wysokości Godętowa zostali schwytani. Kazano im zawrócić do Unieszynka. Po powrocie nie mogli wrócić do dworku, pomimo iż był ich własnością. Powodem było wprowadzenie się Polaków do tego budynku. Rodzina Lehmanów przeprowadziła się więc i zajęła jeden z opuszczonych budynków we wsi. Dopiero w sierpniu 1945 roku otrzymali zgodę na wyjazd na Zachód.

Obecnie dworek znajduje się w rękach prywatnych i pełni funkcję mieszkań.

Źródła wiedzy
  • Urlich Dorow, Zapomniana przeszłość. Upadek pomorskich majątków rolnych na przykładzie powiatu lęborskiego, Pruszcz Gdański 2010.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: Radosław Kamiński (udostępniono za zgodą autora).

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.