Twój koszyk jest pusty

Pałac w Bukowinie

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat lęborski, gmina Cewice

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Nieistniejący

Zapoznaj się z historią pałacu w Bukowinie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Bukowinie. Miłego czytania!

Historia

Miasto przypuszczalnie zostało założone przez zakon norbertański z klasztoru w Żukowie obok Gdańska. W kościele ewangelickim znajdują się płyty nagrobne byłych właścicieli posiadłości – rodziny von Weiher. Pierwszymi właścicielami majątku był ród von Grelle (XVII w.), następnie von Prich. Aż do XVIII w. miejscowość należała do rodziny von Weiher. Potem posesjonaci często się zmieniali. W roku 1906 majątek zakupił podporucznik Siebenbürger za 510 tysięcy. Po I Wojnie Światowej 700 hektarów gruntu zostało sprzedanych uciekinierom z byłych Prus Zachodnich. Następnie Otto Siebenbürger sprzedał w 1934 roku 124 hektary ziemi, do podziału dla osadników. Po II Wojnie Światowej właścicielem reszty majątku zostało rodzeństwo Prey, którzy wydzierżawili ziemię Wehrmachtowi. W pałacu zorganizowano szkołę rolniczą dla żołnierzy przechodzących do cywila. W roku 1940 właścicielem był Pan Lenz. Ostatnią posiadaczką była Gertrud Wöltz, która wynajęła obiekt Reichswehrzowi a potem Wehrmachtowi.

Pałac znajdujący się w Bukowinie najprawdopodobniej istniał jeszcze w 1960 r. Został on później rozebrany, w wyniku rozwiązania spółdzielni produkcyjnej. Natomiast cegieł z pałacu użyto przy budowie innych obiektów mieszkalnych.

Źródła wiedzy
  • Urlich Dorow, Zapomniana przeszłość. Upadek pomorskich majątków rolnych na przykładzie powiatu lęborskiego, Pruszcz Gdański 2010.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.