Twój koszyk jest pusty

Pałac w Cewicach

pałac w Cewicach

Autor zdjęcia: Radosław Kamiński

pałac w Cewicach

Autor zdjęcia: Radosław Kamiński

pałac w Cewicach

Autor zdjęcia: Radosław Kamiński

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat lęborski, gmina Cewice

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
Szkoła
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Cewicach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Cewicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z aktu nadania (1362 roku) przez Winrycha von Kniprode, Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego na prawie magdeburskim czterem osobom: Walterowi, Klausowi, Günterowi oraz Walterowi Grela (inne źródła: Grella). Inne źródła podają, że akt nadania pochodzi z 1340 roku. Dokument z 1440 roku wymienia Ottona Grela jako właściciela wsi. Natomiast kolejne dokumenty lenne z XVI i początku XVII wieku nadal wymieniają ród Grelów jako właścicieli Cewic. Dopiero w 1658 roku obok Grelów jako współwłaścicieli wsi pojawia się ród Rostk. Przedstawiciele tej rodziny posiadali również: Choczewko, Komaszewo, Żelazno i Sławkowo. Najprawdopodobniej Niklas (Mikołaj) Rostk swoje udziały w Cewicach nabył w wyniku koligacji rodzinnych z Grelami. Na początku XVII wieku właścicielem Cewic był Henryk Grela, który posiadał także Maszewo. W 1738 roku wieś była w posiadaniu Lorenza von Grela. Dwa lata później notowana jest jego córka, której imię jest nieznane. Ród Grelów w 1749 roku przeniósł się do Pogorzelic. Wtedy porucznik Adam Wilhelm von Grela sprzedał swoje udziały Joachimowi Wobeserowi (albo Wobesserowi). Inne źródła podają, że w 1749 roku cały majątek został zakupiony przez ród Demińskich. A dopiero w 1784 roku przez podkomorzego Joachima Wobessera-Objezierzyckiego. Przez krótki okres czasu, udziały we wsi miał rady ziemski ze Smołdzina, Adolf Weiher (Wejher). Podzielone na kilka części Cewice, często zmieniały swoich właścicieli na przestrzeni XIX wieku. Dodatkowym czynnikiem, który potęgował ową sytuację był edykt królewski, który zezwalał mieszczanom na wykup, tzw. dóbr rycerskich. Na jego mocy jednym z właścicieli wsi w 1828 roku był aptekarz Dehmke. W 1884 roku inną część Cewic dzierżawiła rodzina Brandt. Czterdzieści lat później właścicielem wsi był Leo Rüsse. Od 1894 roku większe udziały w Cewicach posiadał Bollarht Roht. Po jego śmierci w 1903 roku posiadłość objął jego syn Udo. Na początku XX wieku jednym z współwłaścicieli wsi był właściciel młyna z Lęborka - Musiał (Musall). Natomiast 25 lutego 1905 roku Karl Frank sprzedaje swoje udziały niemieckiemu przemysłowcowi - Sinerowi z Karlsruhe. Pałac znajdujący się w Cewicach został najprawdopodobniej wzniesiony przez rodzinę Sinnerów. Był ich rodzinną siedzibą do 1945 roku.

Sam budynek pałacu ma charakter neoklasycystyczny. Usytuowany jest na wschodnim krańcu wsi. Dawny park zlokalizowany był od wschodu (obecnie znajduje się tam szkolne boisko). Budynek wzniesiony został z cegły na kamiennym cokole.

Ciekawostka

W przypałacowym parku znajduje się kamienny obelisk upamiętniający miejsce śmierci wejherowskiego prałata, ks. Edmunda Roszczynialskiego, którego więziono w pomieszczeniach pałacowych.

Źródła wiedzy
  • Andrzej Barański, Historia Cewic [w:] Biuletyn Historyczny, Nr 7, 1998.
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • Sebastian Krefft, Pałace i dwory gminy Cewice [w:] Biuletyn Historyczny, Nr 7, 1998.
  • Gminny Program Opieki nad zabytkami gminy Cewice na lata 2015-2018.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Radosław Kamiński (udostępniono za zgodą autora).

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.