powiat Człuchowski
Dwór Człuchów
Pierwsze zapisy nazwy Człuchowa pochodzą z czasów krzyżackich. To właśnie Krzyżacy w 1308 roku zajęli Pomorze Gdańskie, a w 1312 roku wykupili Człuchów.
Pałac Wyczechy
Pałac w Wyczechach został wybudowany na początku XX w. Pierwszym jego właścicielem był niemiecki feldamrszałek, znany jako pogromca armii rosyjskiej podczas I wojny światowej.
Pałac Gockowo
Gockowo wzmiankowane jest już w 1367 roku jako Gotzkow. Wówczas Gockowo stanowiło dobra rycerskie z nadania wielkiego mistrza Winricha von Kniprode.
Pałac Bińcze
Pałac istniejący niegdyś w Bińczu powstał w 1884 roku. Po zakończeniu się II wojny światowej znajdowała się w nim szkoła. Niestety spalił się w 1973 roku.
Dwór Zawada
Pierwsza wzmianka o wsi Zawada pochodzi z 1362 roku. W 1682 roku w Zawadzie gospodarowali Krzysztof Wysocki, Ludwik Narociński, Ostrowski, Kłosiński i Wolszlagier.
Dwór Bukowo
Komtur człuchowski Ludolf Hake w 1352 roku nadał dokument lokacyjny dla wsi Bucholcz sołtysowi Goswyno.
Dwór Pietrzykowo
Pietrzykowo wymieniane jest w opisie granic w 1313 roku jako wieś szlachecka. W 1608 roku została zakupiona przez Petera Gotberg.
Dwór Raciniewo
Za polskich czasów, czyli w połowie XVI wieku Raciniewo należało do Dęgrowskiego, który posiadał cztery łany ziemi, do Waldego (również cztery łany) i do Bornosche (dwanaście łanów).
Dwór Stare Gronowo
Wieś Stare Gronowo istniała już w XIV wieku. Dwór znajdujący się w Starym Gronowie pochodzi z połowy XIX wieku.
Dwór Pakotulsko
Pakotulsko wzmiankowane było już w 1341 roku jako "locus Baketeltz". W XV wieku Pakotulsko było własnością Macieja Szumana i Aleksandra Konarskiego herbu Kolczyk.
Dwór Skowarnki
Poznaj historię dworu w Skowarnkach w województwie pomorskim.
Pałac Malinowo
W Malinownie znajdował się niegdyś pałac. Obecnie świadczą o tym jego ruiny.