Twój koszyk jest pusty

Dwór w Falęcinie

  • dwór w Falęcinie

    Autor: Piotr Libicki

  • dwór w Falęcinie

    Autor: Rafał Terkner, 2016 r.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Grójec

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Falęcinie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Falęcinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Falęcin należał do Grzegorzewskich, następnie drogą transakcji rodzinnych przechodził kolejno do de la Fontaine’ów, Szamotów, Słupeckich i Hauków. W 1826 roku własność dowódcy II Pułku Piechoty Liniowej pułkownika Wojsk Polskich Kazimierza Słupeckiego. Od 1844 roku w rękach Hubów, w roku 1890 i później Przeździeckich, w 1904 roku ks. Zofii z Przeździeckich Czetwertyńskiej, a następnie Juliusza Bagniewskiego i Dionizego Bagniewskiego. Od 1928 roku Falęcin posiadała Leonia z Siemieńskich Kobyłecka. Majątek liczył w latach dwudziestych 564 hektary. Tadeusz Kobyłecki, syn Stanisława i Leonii z Siemieńskich (ur. 1919), żołnierz AK, został zamordowany przez Niemców po uwięzieniu w 1943 roku.

Dwór

Na miejscu wcześniejszej siedziby Grzegorzewskich w drugiej ćwierci XIX wieku powstał klasycystyczny dwór rodziny Słupeckich. Jego projekt opracował w 1827 roku architekt pułkownik Wilhelm Henryk Minter (1777–1832), dyrektor budowli wojskowych w Królestwie Polskim, autor wielu wojskowych gmachów w Warszawie. Dwór jest budowlą parterową, z piętrową częścią środkową w formie filarowego portyku wgłębnego w wielkim porządku, zwieńczonego trójkątnym frontonem. Pomiędzy kondygnacjami balkon piętra. Dach czterospadowy.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.