Twój koszyk jest pusty

Pałac w Kobylinie

pałac w Kobylinie

Autor: Piotr Libicki

pałac w Kobylinie

Autor: Rafał Terkner, 2016 r.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Grójec

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Hotel i Restauracja Pałac Kobylin

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!


Zobacz film prezentujący pałac w Kobylinie

Zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego pałac w Kobylinie, który pochodzi z kanału na YouTubie Wycieczki po Polsce - Trips over Poland, Marek & Ewa Wojciechowscy 

Zapoznaj się z historią pałacu w Kobylinie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Kobylinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku własność Adama Ponińskiego (1732–1798), podskarbiego koronnego, wielkiego zdrajcy i jurgieltnika, marszałka Sejmu Rozbiorowego 1773 roku. W XIX wieku do 1817 roku w rękach Ciszewskich, do 1849 Suffczyńskich, później często zmieniających się polskich, niemieckich i żydowskich właścicieli, od 1881 roku Leona Zaleskiego i jego córek. One to w 1897 roku sprzedały Kobylin Bronisławowi Rudnickiemu, który był właścicielem Kobylina w 1909 roku. Od 1921 roku właścicielką majątku była wdowa po nim, Helena Rudnicka. Po kilku kolejnych zmianach właścicieli i parcelacji majątku resztówkę – dwór i park – w 1939 roku kupiła Luciana Frassati-Gawrońska (1902–2007), żona znanego polskiego dyplomaty II RP, ambasadora w Wiedniu Jana Gawrońskiego (1892–1983) i matka Jasia Gawrońskiego, posła włoskiego do Parlamentu Europejskiego, oraz Wandy Gawrońskiej z Rzymu. Wszyscy niezwykle zasłużeni dla spraw polskich. Luciana Frassati-Gawrońska współpracowała z polskim podziemiem w początkach okupacji. Kurier Rządu Polskiego na Uchodźstwie, wywiozła z Polski żonę generała Władysława Sikorskiego, współdziałała w zwolnieniu w 1940 roku z obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W konsekwencji Kobylin został zarekwirowany przez Niemców, a ona musiała uchodzić do Włoch. Luciana Frassati-Gawrońska była córką Alfreda Frassatiego, założyciela „La Stampy”, i siostrą Pier Giorgio Frassatiego (1901–1925), wyniesionego na ołtarze przez Jana Pawła II.

Pałac

Eklektyczny dwór z końca XIX wieku, odwołujący się nade wszystko do włoskiego renesansu. Niewykluczone, że powstał w wyniku rozbudowy wcześniejszej niedużej siedziby z pierwszej połowy stulecia. Pierwotnie parterową część środkową budynku ujmowały piętrowe skrzydła-ryzality, nakryte dwuspadowymi dachami z okapami. O eklektycznej naturze dworu przesądza wysoka wieża w bocznej elewacji. Choć pokryta neorenesansową dekoracją nie ma nic lub prawie nic wspólnego z belwederami włoskich willi. Trójkondygnacyjna, zwieńczona dachem wiciowym, odwołuje się do głęboko średniowiecznej, wskrzeszonej w XIX wieku rycerskiej tradycji wieży jako symbolu szlachectwa. W okresie okupacji, kiedy siedzibę przeznaczono na rezydencję kreishauptmanna powiatu grójeckiego Wernera Zimmermanna, dwór nadbudowano, a niektóre wnętrza przekształcono w stylu architektury III Rzeszy. Na kamiennych kominkach pojawiły się monogramy „nowego właściciela” WZ i data – 1940 rok. Niewiele różniło więc totalitaryzm niemiecki od sowieckiego w jego stosunku do szlacheckiej własności.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia: Piotr Libicki, Rafał Terkner 2016 r.


Zdjęcia pałacu w Kobylinie

Pałac w Kobylinie

Pałac w Kobylinie

Autor: Rafał Terkner, 2016 r.
Pałac w Kobylinie

Pałac w Kobylinie

Autor: Rafał Terkner, 2016 r.

Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.