Twój koszyk jest pusty

Pałac w Objeździe

  • pałac w Objeździe

    Udostępnił: Karl Friedrich Schwirz, data nieznana

  • pałac w Objeździe widok od frontu

    zdjęcie właścicieli pałacu

  • pałac w Objeździe widok z boku

    zdjęcie właścicieli pałacu

  • pałac w Objeździe rysunek

    zdjęcie właścicieli pałacu

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat słupski, gmina Ustka

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zespół:
pałacowo-parkowy
Skład zespołu:
pałac, park
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
W remoncie
Numer rejestru zabytków:
1646
Numer dawnego rejestru
zabytków:
360
Organ wpisujący:
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Słupsku
Data wpisu:
19 listopad 1997

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Objeździe

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Objeździe. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Objazda jest starą osadą słowiańską. Zostaje po raz pierwszy wymieniona w dokumencie z 1281 roku. Została wtedy nadana przez księcia gdańskiego Mściwoja II dla klasztoru norbertanów w Białobokach koło Trzebiatowa jako villa Obesda. W 1294 roku arcybiskup gnieźnieński potwierdza pannom w Słupsku poprzednie nadanie Mestwina.

Po reformacji Objazda stała się wsią rycerską. W 1523 roku właścicielem był rycerz Bartłomiej Czarnowa (Zarnow, Bartholomeus Czarnow tho Wobest). W 1717 roku jako właściciel wymieniany jest Antonius von Natzmer. Z kolei w 1780 roku wieś należała do majora Jakoba Georga von Bandemer.

Według legendy jego ród wziął swój początek od dwóch małych chłopców, którzy zostali wyrzuceni przez morze na brzeg w Rowach. Rybacy przygarnęli rozbitków, ale nie potrafili okiełznać ich pirackiej natury. Kiedy chłopcy dorośli na Rowokole założyli pirackie gniazdo i stamtąd łupili przypływające statki. Nazywano ich bande meer - stąd nazwisko rodu.

W 1784 roku we wsi znajdował się folwark (Masłowo) oraz młyn wodny (w Bałamątku). Młyn niestety zamienił się w rumowisko leżących na strudze kamieni. Powodem była bezduszność skąpego młynarza. Pewnego razu stanęła przed nim uboga wdowa i poprosiła go o wsparcie. Młynarz jednak ją wypędził, a ona w rozpaczy rzuciła przekleństwo. W rzeczywistości młyn przestał pracować ze względu na niski poziom wody w rzece. A działkę młynarza została rozparcelowana między chłopów.

W 1820 roku majątek przeszedł w ręce Karla grafa von Schlieffen, który z kolei sprzedał go hrabiemu z rodu von Krockow. Ten ponownie sprzedał Objazdę w 1838 roku głównemu urzędnikowi Eugenowi Kutscher. Majątek pozostał w rękach jego rodziny do wybuchu II wojny światowej. W listopadzie 1882 roku spłonął stary dwór. Kutscherowie zostali postawieni w trudnej sytuacji. Dopiero w latach 1895-1897 Ernest Kutscher wybudował duży trójskrzydłowy pałac, wokół którego zaplanowano rozległy park z małym stawem. Ostatnią właścicielką majątku była Käte Kutscher z domu von Ehlert.

Po wojnie dwa skrzydła budowli uległy zniszczeniu. Została tylko część zachodnia z wieżą a z zabudowań folwarcznych zachowały się budynki gorzelni. W 1963 roku do pałacu przeniesiono na krótko szkołę. Obecnie pałac i park są własnością prywatną. Właściciele szykują się do remontu pałacu.

Pałac murowany z cegły, na fundamencie kamiennym, otynkowany powyżej kamiennego cokołu został wzniesiony w stylu renesansowym. Został zbudowany na planie prostokąta, z dobudowaną od strony południowego-zachodu drewnianą werandą. Od strony północnej w narożniku znajduje się wmurowana w bryłę pałacu III kondygnacyjna wieża nakryta ściętym dachem czterospadowym. Bryła pałacu nakryta jest dachem naczółkowym.

Źródła wiedzy
  • Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom VII, s. 324.
  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989, S. 1025–1030.
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • M. Mazur, H. Soja, Ziemia Słupska - dzieje i kultura: objaśnienia do mapy etnograficzno-historycznej powiatu słupskiego, Słupsk 2003.
  • Program opieki nad zabytkami powiatu słupskiego na lata 2009 - 2012.
  • Rejest Zabytków Nieruchomych, stan na 01-09-2016.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Pałac Objazda, udostępniono dzięki uprzejmości właścicieli pałacu.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.