Twój koszyk jest pusty

Dwór w Dominku

pozostałości po dworze w Dominku

Pozostałości po dworze w Dominku, Karta Biała, 1977, www.zabytek.pl

Zapoznaj się z historią dworu w Dominku

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Dominku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dominek (niem. Dominke) jest starym lennem rodu von Bandemer. Prawdopodobnie należał do tego rodu już w XV wieku. W 1403 roku kupili pobliskie Gąbino, stąd można przypuszczać, iż w podobnym czasie nabyli Dominek. Pierwszym znanym z imienia właścicielem majątku był Ernst Friedrich von Bandemer, który jest wymieniany w dokumentach w 1717 roku. Po jego bezpotomnej śmierci majątek przejęła wdowa po nim Eleonora Gottlieb urodzona z domu von Stojentin. Od roku 1749 właścicielem był następca w lennie i właściciel pobliskiego majątku Osieki kapitan Christian Ernst von Bandamer, który zginął w boju w roku 1757. On również był bezdzietny, więc majątek przejął najbliższy krewny pułkownik Friedrich Asmus von Bandamer i zarządzał nim do roku 1760 kiedy to w dniu 27 marca sprzedał dobra majorowi Georgowi Wernerowi von Bandamer. Kolejnym właścicielem został brat Georga Ludwig von Bandamer.

W 1847 roku wieś przeszła na własność rodu von Below. W 1855 roku jako właściciela wymienia się nieznanego z imienia, o nazwisku Pauli. W latach 1868-1884 wieś była własnością Leopolda Schumachera. Kolejnymi właścicielami są Hansteinowie, którzy już od pierwszej połowy XIX wieku byli właścicielami sąsiednich Osieków. Ostatnimi właścicielami byli: Ernst von Hanstein, a następnie jego syn Fritz, oraz wnuk Fritz-Leberecht von Hanstein.

Po 1945 roku majątek został upaństwowiony, utworzono w nim PGR. Po 1990 roku dawne gospodarstwo przeszło na własność AWRSP, a później wydzierżawiono je osobie prywatnej, która założyła tu hodowlę kóz.

Zespół dworsko-folwarczny ukształtował się na przestrzeni XIX wieku. Nie ustalono czasu budowy pałacu rozebranego w latach 70. XX wieku. Prawdopodobnie był to budynek XIX-wieczny.

Źródła wiedzy
  • Ewidencja parkowa, 1998, www.zabytek.pl
  • Jacek Kaczubra, Karta Biała, 1977, www.zabytek.pl
  • Świetlicka, Alicja; Wisławska, Elżbieta, Słownik historyczny miast i wsi województwa słupskiego: przewodnik bibliograficzny, Słupsk 1998.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcie:

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Nieistniejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.