Twój koszyk jest pusty

Pałac w Tursku

 • pałac w Tursku

  www.westernpomerania.com.pl, autor: Beata Zbonikowska

 • pałac w Tursku

  www.westernpomerania.com.pl, autor: Beata Zbonikowska

 • pałac w Tursku

  www.westernpomerania.com.pl, autor: Beata Zbonikowska

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat bytowski, gmina Miastko

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zespół:
pałacowo-parkowy
Skład zespołu:
pałac, park
Zastosowanie:
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Numer rejestru zabytków:
351
Numer dawnego rejestru
zabytków:
173
Organ wpisujący:
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Koszalinie
Data wpisu:
18 marzec 1965
Gminna ewidencja
zabytków:
dwór w zespole dworsko-parkowym, pałac w zespole pałacowo-dworskim, budynek inwentarski - chlewnia, stróżówka, dom pracowników folwarcznych

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Tursku

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Tursku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Tursko od XVI wieku było w posiadaniu rodu von Zitzewitz. W 1900 roku, kiedy właścicielem majątku był Albert von Zitzewitz, został wybudowany pałac. Obecnie mieści się w nim Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Źródła wiedzy
 • K. Ląkocy, J. Orłowski, Karty Biale, 1997.
 • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
 • Gminny program opieki nad zabytkami dla gminy Miastko na lata 2017-2020.
 • www.miastko.pomorze.pl (udostępniono za zgodą autorów strony).

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: www.westernpomerania.com.pl, autor: Beata Zbonikowska, 2012 (udostępniono za zgodą autora).


Opis pałacu:

Z frontowej zachodniej elewacji, z dwukondygnacyjnej budowli pałacu niesymetrycznie wysuwa się szeroki ryzalit zwieńczony attyką. Od prawej strony flankuje go wysoki komin, od lewej ośmioboczna wieża zegarowa nakryta hełmem z fantazyjną dwuczłonową latarenką, która wystaje ponad kalenicę dachu. Główne drzwi zdobi klasycystyczny portal wejściowy starannie obramowany łukiem i kolumienkami. Z tylnej, wschodniej elewacji pałacu wysuwają się nieznacznie dwa ryzality poza lico muru, między którymi tkwi szeroki ganek i zawieszony na kolumnach taras. Prawe naroże powiększa półowalna niska wieżyczka. Dach wysoki, mansardowy z lukarnami i użytkowym poddaszem. Mansandry osłaniające okna poddasza przypominają małe hełmy. Elewacje pałacu są ładnie odnowione i mienią się pastelowymi kolorami.

We wnętrzu pałacu pomieszczenia parteru mają charakter reprezentacyjny i zgrupowane są wokół hallu wejściowego, natomiast na piętrze i poddaszu mają charakter mieszkalny. W wystroju hallu głównego zachowały się boazerie i kominek ceglany z okapem, prosty w formie. W bibliotece sztukaterie na suficie o secesyjnych motywach roślinnych oraz kominek z marmuru tzw. "zygmuntówka". W jadalni sztukaterie o motywach myśliwskich - w narożach sufitu umieszczone wizerunki bażanta, cietrzewi, zająca i ryby. Na ścianach płycinowe boazerie.

Od południowego-wschodu do pałacu przylega zadbany park o charakterze leśnym (6,5 ha), który poprzez wytrasowanie nieregularnych ciągów spacerowych, został przystosowany do biernego wypoczynku i spacerów. Rosną w nim wiązy, świerki i jawory odmiany purpurowej. Od wschodu, za pałacem, w kierunku Jeziora Tursko (pow. 5 ha) teren boiska sportowego i trawiasta plaża z pomostem. Przed pałacem znajduje się trawnik wkomponowany w żywopłoty, z basenem ozdobnym, zbudowanym z kamieni narzutowych. Niedaleko pałacu w lesie położony jest dobrze zachowany cmentarz poewangelicki oraz miejsce pochówku rodziny Zitzewitzów.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.