Twój koszyk jest pusty

Dwór w Miłocicach

  • dwór w Młocicach 1918

    Karl Friedrich Schwirz / Deutschland / 1918

  • dwór w Młocicach

    Autor: Michał Piotrowski, 2021 r.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat bytowski, gmina Miastko

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zespół:
dworsko-parkowy
Skład zespołu:
dwór, park
Zastosowanie:
mieszkania
Stan zachowania:
Niszczejący
Numer rejestru zabytków:
1811
Organ wpisujący:
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku
Data wpisu:
17 wrzesień 2007

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Miłocicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Miłocicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Miłocice zostały założone w 1411 roku przez Krzyżaków, którzy umacniali swoją zachodnią granicę. W miarę jak słabła władza Zakonu, Pomorzanie w wyprawach odwetowych spalili osadę (dokładnie w 1415 roku). Wieś ponownie zasiedlono w XVI wieku, gdy obszar ten bezprawnie przywłaszczyła sobie rodzina von Massow. W 1628 roku wieś znajdowała się w rękach Hansa i Lucasa von Massow. W 1719 roku właścicielem majątku był Heinrich von Massow. W 1738 roku Piotr Ewald von Rekow nabył część dóbr w Falkenhagen, którą odkupił von Massow, natomiast Christoph voon Massow sprzedał ją wcześniej w 1649 roku Zeigerowi. Ta część majątku w 1744 roku została zakupiona ponownie przez von Massowa. Trzecia część, która dawniej także należała do von Massowa, przeszła na własność Clausa von Blankenburga, zgodnie z układem z 1740 roku. W 1755 roku owa część została sprzedana Piotrowi Ewaldowi von Rekow. W 1781 roku kupił ją z kolei Walentyn Georg con Massow, do którego należała cała wieś, składająca się z trzech części. W 1782 roku majątek należał do Walentyna Jerzego von Massow.

Dwór powstał w 1910-11 roku na zlecenie Fryderyka Wilhelma von Armin. Jest to pierwszy w całości zaprojektowany obiekt przez Waltera Gropiusa. Symetryczna parterowa budowlna, pokryta była wysokim łamanym dachem z szeroką wystawką od frontu, która została uzupełniona przeszkloną werandą, dostawioną do południowej elewacji bocznej. Wejście główne umieszczone zostało w płytkim ryzalicie środkowym, niemal taki sam można odnaleźć również od strony ogrodu. Układ wnętrz, również symetryczny, został podporządkowany osi głównej, wyznaczonej przez centralnie położony hol o wysokości dwóch kondygnacji, który na piętrze obiega komunikacyjna galeria. Dwór zachowany do dzis, przez lata uległ nieznacznej przebudowie. Werandę zastąpiła murowana dobudówka, wnętrza uległy podziałom na potrzeby sześciu rodzin mieszkających tam obecnie. Wciąż jednak jest zauważalna pierwotna koncepcja Gropiusa i zachowały się: klatka schodowa, dekorowana geometrycznym szlakiem, lastrykowa posadzka holu oraz boniowane dekoracja arkadowych ścian.

Źródła wiedzy
  • A. Świetlicka, E. Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • M. Omilakowska, Budowle Waltera Gropiusa na Pomorzu [w:] Spotkania z Zabytkami, nr. 6, 2006.
  • Jacek Szyszko

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska,

Zdjęcie:

  • Michał Piotrowski, 2021 r.
  • Karl Friedrich Schwirz / Deutschland / 1918

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.