Dwory i Pałace Polski: dwór Miłocice I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Miłocicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Miłocicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Miłocice zostały założone w 1411 roku przez Krzyżaków, którzy umacniali swoją zachodnią granicę. W miarę jak słabła władza Zakonu, Pomorzanie w wyprawach odwetowych spalili osadę (dokładnie w 1415 roku). Wieś ponownie zasiedlono w XVI wieku, gdy obszar ten bezprawnie przywłaszczyła sobie rodzina von Massow. W 1628 roku wieś znajdowała się w rękach Hansa i Lucasa von Massow. W 1719 roku właścicielem majątku był Heinrich von Massow. W 1738 roku Piotr Ewald von Rekow nabył część dóbr w Falkenhagen, którą odkupił von Massow, natomiast Christoph voon Massow sprzedał ją wcześniej w 1649 roku Zeigerowi. Ta część majątku w 1744 roku została zakupiona ponownie przez von Massowa. Trzecia część, która dawniej także należała do von Massowa, przeszła na własność Clausa von Blankenburga, zgodnie z układem z 1740 roku. W 1755 roku owa część została sprzedana Piotrowi Ewaldowi von Rekow. W 1781 roku kupił ją z kolei Walentyn Georg con Massow, do którego należała cała wieś, składająca się z trzech części. W 1782 roku majątek należał do Walentyna Jerzego von Massow.

Dwór powstał w 1910-11 roku na zlecenie Fryderyka Wilhelma von Armin. Jest to pierwszy w całości zaprojektowany obiekt przez Waltera Gropiusa. Symetryczna parterowa budowlna, pokryta była wysokim łamanym dachem z szeroką wystawką od frontu, która została uzupełniona przeszkloną werandą, dostawioną do południowej elewacji bocznej. Wejście główne umieszczone zostało w płytkim ryzalicie środkowym, niemal taki sam można odnaleźć również od strony ogrodu. Układ wnętrz, również symetryczny, został podporządkowany osi głównej, wyznaczonej przez centralnie położony hol o wysokości dwóch kondygnacji, który na piętrze obiega komunikacyjna galeria. Dwór zachowany do dzis, przez lata uległ nieznacznej przebudowie. Werandę zastąpiła murowana dobudówka, wnętrza uległy podziałom na potrzeby sześciu rodzin mieszkających tam obecnie. Wciąż jednak jest zauważalna pierwotna koncepcja Gropiusa i zachowały się: klatka schodowa, dekorowana geometrycznym szlakiem, lastrykowa posadzka holu oraz boniowane dekoracja arkadowych ścian.

Źródła wiedzy
  • A. Świetlicka, E. Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • M. Omilakowska, Budowle Waltera Gropiusa na Pomorzu [w:] Spotkania z Zabytkami, nr. 6, 2006.
  • Jacek Szyszko

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: www.wikipedia.org, 19 września 2014 r., autor: Maciej Orłowski, licencja: CC BY-SA 3.0 pl.