Twój koszyk jest pusty

Dworek w Jeleńczu

Zapoznaj się z historią dworku w Jeleńczu

Przeczytaj więcej informacji o dworku w Jeleńczu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Właściciele

O samej wsi Jeleńcz nie zachowało się wiele informacji. Z jednego źródła dowiadujemy się jednak nieco o właścicielach wsi.

W XVIII wieku część rodów szlacheckich z okręgu bytowskiego należało do drobnej kaszubskiej szlachty zaściankowej, których przedstawiciele mieli jedynie pojedyncze parcele w jednej wsi. Ta warstwa drobnej szlachty kaszubskiej nie była jednak jednolita pod względem majątkowym. Do najbogatszych należeli m.in. posesjonaci Jeleńcza: Michał Ernest Rygisz-Modrzewski i Jan Jerzy Witek.

Jednym z właścicieli połowy wsi Jeleńcz był Jan Fryderya Riidgisch-Modrzewski, syna Michała Ernesta. Z racji prowadzonej wówczas akcji propagandowej, która zmierzała do przekonania szlachty do słuszności postępowania władz i korzyściach, jakie miały płynąć z kształcenia synów na oficerów, Jan został wysłany na służbę paziowską na dwór Zofii Doroty Hanowerskiej.

W latach 1756-1780 liczba wsi znajdujących się w posiadaniu jednego właściciela wzrosła z czterech do sześciu (znalazł się wśród nich m. in. Jeleńcz), ale liczba posesjonatów nie uległa zmianie. Dowodzi to koncentracji dóbr szlacheckich znajdujących się w rękach bogatszych właścicieli. Jasień w latach 60. XVIII wieku od Ossowskich nabył baron Wawrzyniec Henryk Puttkamer, który w 1780 roku już nie żył, o czym świadczy zaliczenie w dziele Brüggemanna Mydlity i Jasienia do grona czterech posiadłości, w stosunku do których toczyło się postępowanie spadkowe. Gribel podaje, że wsie te odziedziczył brat zmarłego, baron Jerzy Dietrich Puttkamer. Jeleńcz z kolei został w całości odziedziczony przez Ernesta Ludwika Rygisza, który na mocy umowy z 21 stycznia 1771 roku spłacił pozostałych spadkobierców sumą 8500 talarów.

Trwający na przełomie XVIII i XIX wieku proces koncentracji własności szlacheckiej, szczególnie silny w ziemi lęborskiej, zachodził także w ziemi bytowskiej. W owym czasie 3/4 posiadłości rodu Puttkamerów wykupili przedstawiciele szlachty napływowej: Jeleńcz w 1780 roku należący do Ernesta Ludwika Rygisza, 1 lutego 1793 roku kupił za 6000 talarów kapitan Filip Henryk von Somnitz. Ten z kolei sprzedał go 25 czerwca 1800 roku Fryderykowi Filipowi von Blankensee z Pomorza Zachodniego za łączną kwotę 10 600 talarów. Fakt ten potwierdza obecność Fryderyka Filipa von Blankensee w tabeli wasali z 1804 roku wśród szlachty zamieszkującej ziemię lęborsko-bytowską.

Źródła wiedzy
  • Nasze Pomorze : rocznik Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie, [2010], nr 12
  • Program opieki nad zabytkami powiatu bytowskiego na lata 2017-2020.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat bytowski, gmina Miastko

Rodzaj obiektu:
Dworek
Stan zachowania:
Nieznany
Powiatowy program
opieki nad zabytkami:
dworek

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.