Dwory i Pałace Polski: pałac Łodzierz I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią pałacu w Łodzierzy

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Łodzierzy. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Łodzierz początkowo był w lennem rodów: von Massow i von Lettow. W 1554 roku należał do Lorenza von Massow. Około 1580 roku wieś otrzymał w spadku Ruediger von Massow (syn Valentina, który był bratem wspomnianego Lorenza). Po jego śmierci w 1621 roku dobra odziedziczył syn jego brata, Mathes von Massow.

Ostatnim właścicielem majątku był Hans Rolf Kamecke. To on wybudował w latach 30. XX w. dwór. Świadczy o tym umieszczony nad głównymi drzwiami dworu herb Kamecke.

Pałac wybudowanty został na początku XX wieku na planie prostokąta z płytkimi ryzalitami środkowymi w elewacji frontowej oraz ogrodowej. Do frontowego ryzalitu przylega aneks wraz z sienią, który jest poprzedzony schodami. Przy elewacji bocznej dobudówka poprzedzona jest schodami. Na osi poprzecznej budowli wejście główne w aneksie, hall i klatka schodowa w trakcie tylnym. W zachodniej części, w trakcie frontowym znajdują się dwa pomieszczenia mieszkalne, natomiast w trakcie ogrodowym sala reprezentacyjna wraz z wejściem na dawną wernadę. Z kolei w części wschodniej po obu stronach korytarza znajduje się kuchnia i jadalnia. Na uwagę zasługuje także zachowany z czasów budowy dworu kominek z cegły, który znajduje się w hallu oraz prysznic w łazience na piętrze i magiel.

W 2010 roku Zarząd Powiatu Bytowskiego ogłosił drugi już przetarg na sprzedaż kompleksu pałacowego w Łodzierzy. Wcześniej mieścił się w nim internat Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Źródła wiedzy
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • Ks. Włodzimierz Bartkowiak, Parafia Świerzno w dziejach, Świerzno 2007.
  • Program opieki nad zabytkami powiatu bytowskiego na lata 2017-2020.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska