Twój koszyk jest pusty

Dwór w Żakowie

Dwór Żaków

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat miński, gmina Siennica

Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
A-36/191
Data wpisu:
20 listopad 1959
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Pałac Żaków. Hotel, restauracja, winoteka

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Żakowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Żakowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Eklektyczny dwór z końca XIX wieku. Z klasycystycznym dwukolumnowym portykiem jońskim poprzedzającym wejście, neogotyckim schodkowo-sterczynowym szczytem części piętrowej i szczątkową neorenesansową attyką wzdłuż części parterowej. Przed wejściem oraz w obu bocznych elewacjach tarasy ujęte tralkowymi balustradami. Dachy dwuspadowe. Posiada dekorację sztukatorską: wsporniki pod oknami, wsporniki podtrzymujące gzyms portyku oraz gzyms wieńczący, nadokienne muszle z maskami oraz guzy-rozetki rozrzucone na belkowaniu i fryzach.

W końcu XVIII wieku Żaków należał do Rudzińskich, w tym do wojewodzica warszawskiego i starosty śmidyńskiego Antoniego Rudzińskiego, który w 1796 roku sprzedał Żaków Janowi Wierzbickiemu. W rękach jego dzieci majątek pozostawał do 1824 roku, kiedy to przejęty został na krótko przez Michała Chełkowskiego. Po nim właścicielami Żakowa byli spokrewnieni z Wierzbickimi Stawiarscy, w tym w połowie XIX wieku Ignacy Stawiarski. Od 1859 roku w rękach Jana Flatta, od 1869 roku Nikodema Wojdy, po pierwszej wojnie Kieniewiczów, a od 1936 roku Pikulskich.

Obecnie odrestaurowany: hotel i restauracja.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.