Twój koszyk jest pusty

Dwór w Pogorzeli

dwór w Pogorzeli

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat miński, gmina Siennica

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
wystawiony na sprzedaż
Stan zachowania:
Częściowo odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Pogorzeli

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Pogorzeli. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Pogorzel była własnością Rudzińskich, w tym Kazimierza Rudzińskiego, wojewody mazowieckiego, potem jego syna Michała, również po ojcu wojewody mazowieckiego, a następnie syna Michała – Antoniego Rudzińskiego, starosty śmidyńskiego. Na początku XIX wieku Pogorzel należała do biskupa sufragana płockiego Michała Mdzewskiego, od 1813 roku do Krasińskich, później Antoszewskich, potem Karskich, a następnie od 1867 roku do Wisłockich. W 1909 roku właścicielem w Pogorzeli był Zygmunt Kurtz, a w końcu lat dwudziestych Władysław Jezierski. Potem być może własność Sokołowskich.

Dwór

Ukształtowany ostatecznie z początkiem XX wieku dwór wzniesiony został już przed 1740 rokiem dla Kazimierza Rudzińskiego, kasztelana czerskiego, a następnie wojewody mazowieckiego, być może według projektu architekta Szymona Gaygiera. Z początkiem XIX wieku został przebudowany po raz pierwszy, potem był modyfikowany, by około 1900 roku zyskać monumentalny arkadowo-filarowy portyk niosący balkon oraz niewielką oranżerię przy bocznej elewacji. W efekcie jest to dziś budowla klasycystyczna, parterowa, nakryta dachem naczółkowym, założonym najprawdopodobniej z początkiem XX wieku w miejsce pierwotnego dachu czterospadowego. Narożne jednoosiowe ryzality na skraju obu elewacji są wspomnieniem alkierzy i niewykluczone, że pozostały z pierwotnego barokowego dworu. Obustronny środkowy ryzalit, piętrowy, zwieńczony trójkątnym naczółkiem, nieznacznie wyłamany w elewacji frontowej, po stronie ogrodowej zyskuje na głębokości. Elewacja frontowa oraz naroża ryzalitów opięte uproszczonymi pilastrami. We wnętrzu osiowy układ sieni i salonu.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.