Twój koszyk jest pusty

Dwór w Warpęsach

  • dwór Warpęsy

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Jasieniec

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zespół:
pałacowo-parkowy
Stan zachowania:
W remoncie
Numer rejestru zabytków:
272/A/84
Data wpisu do rejestru:
07 czerwiec 1984
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Warpęsach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Warpęsach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Niepozbawiony wdzięku i oryginalności, choć pozbawiony formalnej konsekwencji klasycystyczno-neorenesansowy dwór z wieżą przypominającą donżon wczesnośredniowiecznej warowni. To swoista villa-castello, gdzie elementy obronne założenia wchłonięte zostały przez samą rezydencję. A może to wizja dworu wyrosłego na ruinach starego zamczyska? Trudno odczytać intencje autora. Dwór wzniesiony około połowy XIX wieku dla Domańskich, parterowy, nakryty dość niskim dachem naczółkowym, z piętrową zryzalitowaną częścią środkową opiętą kanelowanymi pilastrami wielkiego porządku i zwieńczoną trójkątnym naczółkiem. Półkoliście zamknięte okna środkowej części przywołują wspomnienie arkadowych loggii renensansowych willi włoskich. Kwadratowa u podstawy, w środkowej partii ośmioboczna, w końcu eliptyczna w przekroju wieża zwieńczona krenelażem dostawiona została około 1900 roku przez Suskich. Boczne parterowe aneksy zwieńczone balustradą dodane zostały być może współcześnie z wieżą.

W 1783 roku Warpęsy należały do Stefana Domańskiego, podwojewodziego czerskiego, od 1796 roku do jego syna Antoniego Domańskiego, czerskiego sędziego pokoju, od 1827 roku do Mateusza Domańskiego, sędziego kryminalnego województwa płockiego, a po nim do jego syna Edmunda Domańskiego. Od 1855 roku do końca własność Suskich, w tym najpierw Piotra Suskiego, a w końcu lat dwudziestych XX wieku Władysława Suskiego. Majątek liczył wówczas 421 hektarów. W czasie okupacji administratorem majątku Warpęsy był Wacław Hulewicz, ziemianin wyrzucony przez Niemców z Pomorza. Jego syn Benedykt Hulewicz (ur. 1926), żołnierz AK, zginął w powstaniu warszawskim 1 września 1944 roku. Córka Teresa Hulewiczówna (ur. 1921), żołnierz AK, sanitariuszka, zginęła w powstaniu warszawskim 5 września 1944 roku. Drugi syn Maciej Hulewicz (ur. 1920), żołnierz ZWZ, aresztowany przez gestapo 19 września 1940 roku, został zamęczony przez Niemców w Auschwitz 21 grudnia 1940 roku.

Dom w trakcie odbudowy. Park zdziczały. Obiekt niedostępny, niewidoczny z większej odległości.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.