Twój koszyk jest pusty

Pałac w Jasieńcu

  • pałac w Jasieńcu

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Jasieniec

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
zamieszkany
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Jasieńcu

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Jasieńcu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Jasieniec należał do Okęckich, w tym Antoniego Okęckiego, cześnika czerskiego, a w 1783 roku jego żony Eufrozyny z Chełstowskich. Od 1794 roku własność Ewy z Okęckich Łuszczewskiej, a następnie aż do 1847 roku Łuszczewskich. Po nich Jasieniec dziedziczyli Domańscy, w których rękach pozostawał do 1932 roku. Później i aż do końca właścicielami majątku byli Henryk i Anna z Leskich Jarnatowscy. W późnych latach dwudziestych XX wieku majątek liczył 317 hektarów. Henryk Jarnatowski (ur. 1892), osadzony w 1945 roku w obozie NKWD w Rembertowie, został tam zatłuczony kijami na śmierć 21 maja 1945 roku.

Dwór

Na głębokich piwnicach osiemnastowiecznego dworu krótko po połowie XIX wieku stanęła dla Domańskich nowa rezydencja. Piętrowa, nakryta niskim dachem czterospadowym, z płytkim ryzalitem na osi zamkniętym szczytem dwuspadowego daszku. Naroża budynku oraz ryzalitu boniowane. Dwór swą formą oraz detalem architektonicznym nawiązuje do willowej architektury renesansowych Włoch – przynajmniej tak, jak ją sobie wyobrażano w tym czasie. Z boku parterowa przybudówka, nakryta dachem trój spadowym, być może pozostałość wcześniejszego dworu.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.