Twój koszyk jest pusty

Pałac w Boglewicach

  • pałac w Boglewicach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Jasieniec

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Organizacja eventów

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Boglewicach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Boglewicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1343 roku występuje Panięta z Boglewic, kasztelan czerski, który być może dał początek rodowi Boglewskich herbu Jelita, którzy fundowali tu kościół w XV wieku. W latach 1395–1400 występuje Sławiec z Boglewic, wojewoda mazowiecki. Na przełomie XV i XVI wieku Boglewice należały do Wojciecha Boglewskiego, a później do jego syna Stanisława Boglewskiego. W początku XVIII wieku właścicielem był Mikołaj Boglewski. W późniejszych czasach – w XVIII stuleciu i przed 1815 rokiem – własność Rychłowskich i Pułaskich. W latach 1815–1850 w rękach Schillingów, od 1850 roku Fryderyka Brzezińskiego, a od 1887 roku do końca – Bersonów, rodziny wielkich warszawskich przemysłowców. Pierwszym właścicielem Boglewic był Majer Berson (1787–1873), twórca rodzinnej fortuny, członek zarządu Domu Schronienia dla ubogich i sierot starozakonnych w Warszawie. W końcu lat dwudziestych XX wieku Boglewice należały do Edwarda Bersona. Majątek liczył wówczas 598 hektarów. Ostatnią właścicielką Boglewic była Justyna z Waltuchów, żona Edwarda Bersona.

Pałac

Pałac w Boglewicach, o przeważających cechach swoiście rozumianej architektury renesansowej, powstał pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku dla Bersonów, rodziny wielkich warszawskich przemysłowców. Piętrowy, nakryty niskim dachem czterospadowym, z wąskimi ryzalitami po bokach i trójosiowym ryzalitem na osi poprzedzonym arkadowym portykiem, na którym taras. Ryzality boczne zwieńczone ściankami attykowymi dekorowanymi wazami – ryzalit środkowy ścianką attykową wyrastającą ponad wąski trójkątny naczółek. Elewację ogrodową, pozbawioną wyjścia do ogrodu i przypominającą przeciętną miejską kamienicę, urozmaica jedynie przysadzisty ryzalit środkowy zwieńczony trójkątnym frontonem. Neorenesansowy charakter ujawnia się przede wszystkim w formach dekoracyjnych – boniowaniu, nadokiennych zwieńczeniach, trójkątnym naczółku, attykowych ściankach, arkadowym portyku. Dość szeroka elewacja frontowa przypomina bardziej klasycystyczne pałace niż zwarte renesansowe wille. Eklektyczna wielość historycznych cytatów to cecha architektury końca XIX wieku. Zajęła ona miejsce dotychczasowej konsekwentnej architektonicznej wypowiedzi w jednym historycznym stylu. Na cmentarzu w Boglewicach zachowało się efektowne mauzoleum rodziny Bersonów w formie zwieńczonego dorycką kolumnadą sarkofagu.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.