Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kurczowej Wsi

dwór w Kurczowej Wsi

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Jasieniec

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Kurczowej Wsi

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kurczowej Wsi. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Kurczowa Wieś była własnością Domańskich, w tym w połowie XVIII wieku skarbnika łukowskiego Jana Domańskiego i jego żony Marianny z Boskich, w 1783 roku ich syna Jakuba Domańskiego. W początkach XX wieku Kurczowa Wieś należała do Piwnickich, w tym do 1909 roku do Zdzisława Piwnickiego. Od tegoż roku przeszła do Zygmunta Racięckiego. W późnych latach dwudziestych właścicielem majątku liczącego 188 hektarów był Zygmunt Racięcki.

Dwór

W 1912 roku w ramach krakowskiej Wystawy Architektury i Wnętrz w Otoczeniu Ogrodowym zorganizowany został konkurs na dom w formie dworu. Owocem tego konkursu były m.in. projekty Józefa Czajkowskiego i Zdzisława Mączeńskiego, które można było wykorzystać, wznosząc zarówno miejską lub podmiejską willę, jak ziemiańską siedzibę. Konkurs ten nie pozostał bez wpływu na kształtujący się od początku wieku styl polski. W efekcie wzniesione w okresie międzywojennym w stylu polskim dwory w Adamowiźnie, Boguszówce, Ujazdowie czy Kurczowej Wsi niewiele różni od wznoszonych w tym czasie w Warszawie, Konstancinie, Milanówku czy Podkowie Leśnej domów adwokatów, wojskowych, lekarzy, wyższych urzędników czy przemysłowców. Z jednej strony oddaje to popularność i inspirującą siłę szlacheckiej tradycji, z drugiej oznacza słabnącą pozycję ziemiaństwa, które część swego dziedzictwa, jakim był szlachecki dwór, odstępowało szerokiej publiczności. Dwór w Kurczowej Wsi zbudowany został w dwudziestoleciu międzywojennym zapewne dla Zygmunta Racięckiego. Parterowy, nakryty dachem polskim z wystawkami dachowymi ze wszystkich czterech stron, które podkreślają centralizujący charakter tej wzniesionej na planie kwadratu budowli. Wystawka od frontu zwieńczona trójkątnym szczytem dwuspadowego dachu. Przed wejściem ganek czterokolumnowy wspierający balkon – nieodzowny element szlacheckiego dworu w pojęciu współczesnych. Kurczowa Wieś oraz wspomniane wcześniej rezydencje reprezentują willową, klasycyzującą odmianę ziemiańskiej siedziby w ramach szerokiej kategorii stylu polskiego. Dwory w Dylewie, Kuznocinie, Gołębiówce czy Osieku są znacznie bardziej osadzone w tradycji ziemiańskiej architektury, czerpiąc wzory również z epoki baroku.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki, Rafał Terkner, 2016 r. (udostępniono za zgodą autora).


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.