Twój koszyk jest pusty

Pałac w Bielawie
Pałac w Bielawie
Województwo dolnośląskie

Najstarsze wzmianki o wsi Bielawa pochodzą z 1288 roku. Istnieją jednak wzmianki, iż okolice Bielawy były zamieszkane już wcześniej. Pałac powstał w 1598 roku z inicjatywy F. Dieriga juniora. Inne źródła podają, iż pałac został wybudowany przez Wolfa i Heinricha von Siedlitz.

Pałac w Czerninie
Pałac w Czerninie
Województwo dolnośląskie

Wieś wzmiankowana była już w XIII wieku. W 1583 roku otrzymała prawa miejskie, które utraciła w 1945 roku. Przez stulecia wieś należała do rodów zu Dohna, von Stosch i von Lestwitz. Pałac powstał w pierwszej połowie XVII wieku.

Dolnośląskie Dwory i Pałace

Obiekty rezydencjalne w województwie dolnośląskim

Utworzone w 1999 r. województwo dolnośląskie to w większości część historycznego Śląska, obszaru sięgającego od Cieszyna po Kwisę, od Opawy po Zieloną Górę, który od X w. był terenem rywalizacji królestwa Czech, tworzącego się państwa polskiego i Cesarstwa Niemieckiego.

Według danych z bazy NID, pod koniec kwietnia 2016 r. na terenie województwa dolnośląskiego znajdowało się 8429 zabytków wpisanych do księgi rejestru A, co stanowi 11,89% zasobu krajowego.

Zapewne najbardziej uchwytna cecha dziedzictwa kultury materialnej województwa dolnośląskiego – to największa liczba zabytków wpisanych do rejestru zabytków w Polsce, ich różnorodność funkcjonalna, formalna i wysoki poziom artystyczny. Znajdują się wśród nich m. in. zamki oraz renesansowe i barokowe pałace – od prostych dworów do olbrzymich rezydencji królewskich.

Obiekty zagrożone - czytaj więcej

Na terenie województwa dolnośląskiego wskazano na 706 zabytków zagrożonych, a wpisanych do rejestru zabytków do września 2008 r. (713 po aktualizacji w listopadzie 2016 r.). W tej grupie za najbardziej cenne należy uznać założenia rezydencjonalne o rozbudowanym programie przestrzennym (uznany za Pomnik Historii zespół w Bobrowie oraz pozostałe posiadające wartości ponadregionalne zespoły w: Bożkowie, Chocianowie, Brzezince Oleśnickiej, Gorzanowie, Goszczu, Luboradzu, Piotrkowicach, Roztoce, Ścinawce Górnej-Sarnach).

Wśród zabytków uznanych za zagrożone największą grupę tworzą rezydencje – 206 obiektów (29,18% z przyjętego w tabeli zasobu 706 zabytków zagrożonych w województwie), następnie związane często z rezydencjami budynki folwarczne – 142 obiekty (20,11% zagrożonych, a 17,53% grupy według funkcji pierwotnej).

Warto zwrócić uwagę na stan rezydencji w powiecie kłodzkim, gdzie aż 25 zabytków tej grupy zostało uznanych za zagrożone. Przy tym problemem jest nie tyle ich liczba, co wartość artystyczna i związane z tym skomplikowanie kosztownych prac zabezpieczających i konserwatorskich. Poza przyczynami historycznymi (zmiana granic, wysiedlenia i przesiedlenia) i społeczno- -ekonomicznymi (zerwanie tradycji kulturowej, wprowadzenie gospodarki socjalistycznej, następnie jej likwidacja, która nie była połączona ze stworzeniem skutecznych mechanizmów zabezpieczenia budowli zabytkowych przed zniszczeniem) trudno wskazać na inne powody zróżnicowania obecnego stanu zachowania rezydencji.

Fragmenty tekstu pochodzą z Raportu o stanie zachowania zabytków nieruchomych w województwie dolnośląskim. Zabytki wpisane do rejestru zabytków (księgi rejestru A i C), wyd. Narodowy Instytut Dziedzictwa, Warszawa 2017.



Najnowsze wpisy z województwa dolnośląskiego

Zapoznaj się z najnowszymi wpisami o dworach i pałacach z naszej Bazy DIPP.

Pałac Targoszyn
Pałac Jaźwina
Pałac Jodłownik
Pałac Kiełczyn

Redaktorzy DIPP dolnośląskiego

Nina Herzberg-Zielezińska

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce. 

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje"  dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce. 

Marek Gaworski

Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.