Podziel się:

Zapoznaj się z historią pałacu w Czerninie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Czerninie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Pałac

Wieś wzmiankowana była już w XIII wieku. W 1583 roku otrzymała prawa miejskie, które utraciła w 1945 roku. Przez stulecia wieś należała do rodów zu Dohna, von Stosch i von Lestwitz. Pałac powstał w pierwszej połowie XVII wieku. Wybudowali go ówcześni właściciele – rodzina von Stosch. W 1758 roku w pałacu wybuch pożarł. Został przebudowany w drugiej połowie XVIII wieku w stylu barokowym przez Albrechta von Lestwitza. Do lat pięćdziesiątych był zamieszkany przez pracowników PGR-u Czernina Górna. Popadł w ruinę w następstwie kradzieży i dewastacji. W 1960 roku ruina została zabezpieczona. Obecnie pałac od wielu lat znajduje się w zarządzie agencji rolnej. W latach 1998-2018 był w rękach dzierżawcy. Połowa ściany wschodnie zawaliła się w 2016 roku.

Pałac niegdyś należał do największych na Dolnym Śląsku.

Źródła wiedzy
  • Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020
  • Marek Gaworski, Zamki i pałace województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Włodzimierz Jacek Adamski, 2007 r., www.zamki.rotmanka.com i Jerzy Dubiel. www.zamkilubuskie.com (udostępniono za zgodą autorów).


Książki wykorzystane w opisie

Zachęcamy do zakupienia publikacji dotyczących obiektów rezydencjalnych Dolnego Śląska, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski. Fragmenty z tych publikacji zostały wykorzystane do znajdującego się wyżej opisu historii obiektu rezydencjalnego.