Podziel się:

Pałac Kraśnik Dolny

Historia pałacu w Kraśniku Dolnym

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Kraśniku Dolnym. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W środkowej części wsi znajduje się okazały pałac w stylu neogotyckim. Położony jest pomiędzy szkołą a kościołem. Obecnie jest częściowo zamieszkany przez rodziny. Znajduje się w dobrym stanie, jednak powojenne prace swpowodowały, że stracił dawny urok. Przed II wojną światową otoczony był parkiem z wieloma rzeźbami, niestety to już przeszłość.

Budowla powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Następnie około 1860 roku została przebudowana, ale ostateczny kształt rezydencji jest wynikiem prac z 1923 roku prowadzonych przez rodzinę von Wendlandt.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020
Zdjęcia: Zatrzymane w czasie - dwory, pałace, zamki, ruiny

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.